| Ioana06i a întrebat:

Ce ar fi eficient pentru regenerarea unghiilor?

Am aplicat întăritor pentru unghii, dar dacă le las unpic să crească, ele se tot rup.
Care ar fi cauza?

Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Unghiile fragile, exfoliate sau casante pot avea diverse cauze. Iată câteva sfaturi pentru a le întări și regenera:

Hidratare și nutriție: Folosește ulei de măsline călduț amestecat cu un gălbenuș de ou și o lingură de miere de albine. Aplică acest amestec pe unghii timp de 10 minute și clătește cu apă călduță.

Suplimente: Poți lua capsule de vitamina A uleioasă pentru a întări unghiile. Masează-le săptămânal pentru a obține rezultate mai bune.

Produse specializate: Există seruri pentru regenerarea unghiilor care conțin ulei de ricin, ulei de masline sau ulei de susan. Acestea pot ajuta la hidratarea și întărirea unghiilor și cuticulelor
Evită factorii iritanți: Protejează-ți unghiile de substanțe abrazive, prea multă apă sau prea mult soare. De asemenea, evită roaderea unghiilor, care poate fi un semn al stresului sau anxietății

| Sjhxjcks a răspuns:

Bună!
Sincer, am încercat tot felul de uleiuri, de la farmacie de la toate firmele posibile
Nimic nu a ajutat.
De vreun an doi am folosit ulei de măsline înainte de culcare și usturoi(ori dădeam pe răzătoare și adăugăm în ulei, ori tăiam batelul în doua și ungem unghiile aproape de cuticula cu partea taiata)
Pe mine ma ajuta foarte mult, le întărește si cresc foarte repede.
Sa nu te îngrijorezi dr mirosul de usturoi, se duce de la câteva spălări pe mâini

| lucianMKSro a răspuns:

Salut,

Vezi ca unele întăritoare pentru unghii contin formaldehidă.

Dacă vrei unghii mai rezistente poți aborda problema din două direcții diferite:

1. Îți modifici dieta sau iei suplimente alimentare pentru a te asigura că nu ai carențe de vitamine și minerale în organism.
Vitaminele și mineralele care au efect direct asupra creșterii și rezistenței unghiilor sunt:

a. Biotina cunoscută și ca vitamina B7, veste esențială pentru sănătatea unghiilor.
Surse naturale: Ouă, nuci, semințe, pește, cartofi dulci.

b.Colagenul ajută la întărirea unghiilor și la creșterea lor sănătoasă. Poți lua suplimente de colagen hidrolizat.
Surse naturale: Băuturi sau pulbere de colagen, pește și fructe de mare, carne de pui (inclusiv piele), supă de oase.

c. Vitamina E ajută la hidratarea și protejarea unghiilor.
Surse naturale: Nuci, semințe, spanac, avocado.

d. Vitamina C este esențială pentru a stimula producția de colagen.
Surse naturale: Citrice, fructe de pădure, ardei, broccoli.

e. Zincul este esențial pentru creșterea și repararea unghiilor și a părului.
Surse naturale: Carne de vită, semințe de dovleac, nuci, linte.

Crescând aportul pentru vitaminele și mineralele menționate mai sus fie prin modificare dietei, fie prin suplimente vei observa o îmbunătățire semnificativă a rezistenței unghiilor tale după ce vor crește din nou. Unghiile sunt structuri cornoase care cresc în medie 3mm pe lună. Modificările de dietă și suplimentele nu vor avea efecte asupra unghiilor care sunt deja crescute, ci asupra creșterii lor viitoare.

2. A doua direcție ar consta în aplicare topică(pe suprafață) de produse care să ajute la menținerea sănătății unghiilor tale:

a. Ulei de cuticule - ajută la hidratarea și întărirea unghiilor și cuticulelor.

b. Întăritoare pentru unghii care conțin keratină sau calciu. Evită produsele ce conțin formaldehide.

c. Creme hidratante - ajută la prevenirea uscării și crăpării unghiilor. Pentru unghii ar fi mai eficiente cele pe bază de glicerina, unt de shea sau uree.

d. Uleiuri esențiale - precum uleiul de lavandă sau de arbore de ceai (diluat) aplicate topic te vor ajuta ssă ai unghii mai sănătoase și mai rezistente.

Cea de a doua direcție generează rezultate mai rapide, însă tratează doar efectele și nu cauza unghiilor fragile.

Eu ți-aș recomanda să urmezi ambele direcții simultan, mai ales că o dietă bogată în vitamine și minerale va avea efecte benefice generale asupra organismului (inclusiv păr și piele).