| Deeutzsik a întrebat:

Ce coafuri se potrivesc la fata in forma de inima cu barbia ascutita?

2 răspunsuri:
| Leylla a răspuns:

FATA IN FORMA DE INIMA

Daca fruntea ta este prea lata in raport cu maxilarele prea inguste si uneori ascutite, te poti bucura de avantajele fetei in forma de inima. Aceasta fizionomie extrem de interesanta exprima un caracter voluntar, pasional si foarte spontan. Datorita fruntii excesiv de late in raport cu barbia prea ingusta, aceasta este asimilata cu ideea de fire visatoare. Prin machiaj trebuie sa largim partea inferioara si sa ingustam partea superioara.

Machiajul fetei inima: 1. Uniformizeaza aspectul tenului cu o nuanta de baza. Aplica nuanta inchisa pe tample, pentru a echilibra lungimea fetei in ansamblu.

2. Aplica nuanta inchisa pe varful barbiei, pentru a imblanzi trasaturile fetei ascutite.

3. Penseaza-ti sprancenele usor arcuit spre tample, insa fereste-te de unghiurile prea ascutite. Machiaza-ti ochii intr-o forma cat mai inalta si migdalata. Alungeste-ti forma ochilor si accentueaza-ti unghiul extern.

4. Aplica fardul de obraz mai mult pe pometi, putin alungit spre tample.

5. Imprima buzelor o forma dreptunghiulara, pentru a contrabalansa lipsa de volum din partea inferioara a fetei.

Coafuri pentru fata inima: Incearca: coafuri cu carare pe mijloc care rearmonizeaza figura prin cele doua parti simetrice, daca figura ta nu este excesiv de alungita poti incerca tunsorile scurte dar de asemenea si un par lung cu volum in zona barbiei te avantajeaza. Evita: coafurile cu volum exagerat in zona tamplei care accentueaza si mai mult fruntea lata, tunsorile exagerat de scurte care accentuaeaza partea de sus a fetei, pieptanaturile linse si lipsite de volum nu reusesc sa redea simetria acestui tip de fata. Exemplu de celebritate cu forma fetei inima: Halle Berry.
http://www.inpascumoda.com/tunsori/forma-fetei-te-defineste