| anonim_4396 a întrebat:

Ce creme de protectie solara folositi?

14 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Te rog frumos, nu lua în considerare primul comentariu.
Momemtan, folosesc 50+ de la Doctor Max și mă împac bine cu ea.
Nu lua Gerovital, am văzut că era un scandal în legătură cu procentajul de protecție

| alina2k18 a răspuns:

SVR 50 blur pentru fata si un strat subtirel de Altruist fluid 50 inainte.
Pe corp la plaja imi place PizBuin sau Avene.
Uleiuri Ziaja sau Elmiplant dar astea dupa ora 17 cand indexul UV e f scazut.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Niciuna. happy Conțin substanțe cancerigene. Mai bine întreabă un dermatolog!winking Funda? big grin

| Gligore2000 a răspuns:

Niciuna,contin prea multe substante cancerigene.
https://www.dcmedical.ro/......07944.html

| Eireann a răspuns (pentru Gligore2000):

1. Studiu a fost realizat in Statele Unite - reglementarile lor in legatura cu ingredientele din produsele cosmetice sunt mult mai laxe decat in Uniunea Europeana.
2. Substante potential cancerigene vs radiatiile solare care stim sigur ca sunt cancerigene. Ca si cum ai spune "Prefer sa fumez tigari normale fiindca tigara electronica e posibil sa fie nociva pentru sanatate. "

| Gligore2000 a răspuns (pentru Eireann):

In ultimele decenii s-au inmultit cazurile de cancer de piele dar mai degraba din cauza utilizării surselor artificiale de radiații UV precum si al cremelor solare.
Eu am luat un studiu la intamplare de pe internet ca sa nu stau sa explic, dar exista multe.
Tu poti sa-ti dai cu crema de care vrei.

| Eireann a răspuns (pentru Gligore2000):

Ai luat la intamplare un studiu cu rezultate inconcludente dupa cum afirma chiar cei care l-au efectuat https://www.skincancer.org/......ion-study/

| Gligore2000 a răspuns (pentru Eireann):

Cred ca suferi de analfabetism functional.
Un leu nu am gasit azi.

| anonim_4396 explică (pentru Gligore2000):

Tipa e medic cred ca stie mai bine ca tine

| Gligore2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Erorile medicale, a doua cauza de deces din Romania. Si nu este parerea mea.
Cum nici cea cu produsele cancerigene daca nu ti-ai dat inca seama. Exista zeci de studii publicate, dar va este lene sa cititi. Avem pre TPU doi presedinti de stat, 3 Isusi, doua sfinte fecioare si vreo 30 de medici cei mai multi psihiatri. Tanti de care este?
http://www.ispro.ro/......(2016).pdf

| hacktek a răspuns:

Folosește ulei de măsline pentru un bronz sănătos. Dacă vrei să stai la soare fără să te bronzezi, folosește orice ulei de plajă cu protecție ridicată.

| Eireann a răspuns (pentru hacktek):

Nu exista "bronz sanatos"

| hacktek a răspuns (pentru Eireann):

Știu, dar lumea stă la bronzat oricum. Saloanele de bronzat sunt pline.
Dacă tot e să te bronzezi o poți face natural, bineînțeles cu respectarea unei limite și a unor anumiți timpi de stat la soare. Uleiul de măsline este foarte bun pentru epiderma expusă la soare.

| random1620 a răspuns:

Pentru a te proteja de soare foloseste creme cu spf cat mai mare (de obicei 50 e cel mai mare). Exista si creme de protectie cu spectru larg. Acelea te protejeaza de mai multe tipuri de raze de soare.
Uite un link cu o fata care iti explica mai bine despre aceste lucruri
https://www.youtube.com/watch?v=8Wdbl7shmVA