| Anon31241212 a întrebat:

Ce creme/ solutii recomandati pentru a-mi acoperi imperfectiunile faciale (cosuri, puncte negre, pete) care sa nu incarce fata si sa nu se vada fainos pe fata. Multumesc

Răspuns Câştigător
| mcristian3 a răspuns:

Alege produse non-comedogenice si in primul rand curata bine fata dimineata si seara cu un gel de curatare (poti alege de la Avene, Bioderma etc) si aplica apoi o crema hidratanta pentru ten gras sau acneic (aceleasi firme ca mai sus - se numesc dermato-cosmetice). Foloseste un fond de ten pentru ten cu probleme (sora mea foloseste Toleriane). Produsele astea in sine fara tratament nu schimba mare lucru, dar nici nu fac mai rau. Daca ai probleme mari cu acneea, cosurile o sa se vada chiar si daca te dai cu fond de ten. Trebuie sa mergi la dermatolog, endocrinolog, poate chiar si ginecolog (daca e cazul) si sa vezi cauza problemei.

2 răspunsuri:
| deadhoe a răspuns:

Nu le acoperi, le tratezi.

| Rosemonde a răspuns:

Sunt foarte multe metode prin care poti scapa de punctele negre atat naturale cat si masti si creme cumparate. Pentru cosuri, daca e unul mai mare care te doare pune seara putina pasta de dinti pe el si lasa pana dimineata ( unele persoane cu tenul sensibil nu suporta pasta de dinti). Sau curata un catel de usturoi si taie o felie mai groasa din el. Pune felia pe cos si tine cam 5 minute ( aceasta metoda functioneaza daca nu ai tenul sensibil) si o sa vezi ca se micsoreaza cosul. Sucul de castravete, gelul de aloe vera, zeama de lamaie ( nu aplica pe tenul uscat si sensibil lamaie) functioneaza de minune pentru curatarea tenului. Daca ai multe cosuri poate fi si ceva hormonal asa ca e mai bine sa te duci la medic sau la cosmetica ca poate se rezolva asa. Daca le acoperi cu fond de ten, pudra, creme si batoane corectoare se vindeca greu, pielea nu respira cum trebuie si iti pot aparea mai multe. Spala-te pe fata sau demachiaza-te in fiecare zi si foloseste si o lotiune tonica pentru o curatire mai buna a pielii. Eu cand am zile mai proaste si imi mai apar cosuri folosesc BB cream, putina pudra si un baton corector pentru a le acoperi. Nu reusesc o acoperire perfecta dar daca folosesc altceva se vede urat.