| Loola19999 a întrebat:

Ce efecte poate provoca Uleiul de Ricin(uz intern)?
Fundaa. big grin

5 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Uleiul de ricin este pentru constipație, paraziți intenstinali etc. Dacă ai luat din "greșeală" câteva picături, nu se întâmplă nimic. Stai liniștităhappy

| cat a răspuns:

Luat intern provoaca purgatie, scaune dese si in general moi.

| ForYouBaby a răspuns:

Este un lichid gălbui extras din seminţele de ricin. Cu efecte miraculoase asupra organismului uman are proprietăţi antiinflamatorii şi este antioxidant. Este folosit de secole în scopuri terapeutice. Se consideră că cele mai multe dintre beneficiile uleiului de ricin provin ca urmare a concentraţiei sale de acizi graşi nesaturaţi. Deşi are un gust puternic şi destul de neplăcut, acest ulei este folosit în compoziţia produselor cosmetice, a săpunurilor, textilelor, medicamentelor, uleiurilor de masaj şi a altor produse de uz frecvent.

Uleiul de ricin este benefic pentru organismul uman dacă este folosit cu moderaţie iar intern la recomandarea medicului. Îl poţi folosi pentru problemele tenului, pentru ameliorarea ridurilor, dar şi pentru artrită, constipaţie sau reumatism.

| Loola19999 explică:

Ideea e ca am inteles ca ajuta la cresterea parului(inclusiv a sprancenelor) dar si pentru intarirea unghiilor. Dar la farmacie mi-au dat pentru uz intern, ma gandeam daca are vreun efect si asa. big grin