| anams a întrebat:

Ce inseamna si ce presupune un tratament hormonal? in cazul unei persoane care vrea sa-si schimbe sexul ( sa devina din femeie un barbat)

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Va primi un inhibitor de estrogeni (gen Tamoxifen) si doze mari de Testosteron, astfel incat ovarele sa involueze si sa apara caracterele secundare masculine: par pe corp, voce groasa, mar al lui Adam proeminent, dispozitie caracteristica a maselor musculare si a grasimii.