| Andrux a întrebat:

Ce masti facute in casa imi recomandati pentru parul gras? Am citit mai multe dar nu stiu care dau rezultate. Fetele care aveti parul gras ce masti facute in casa ati incercat si au dat rezultate?

Funda:*!

12 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Masca cu miere si galbenus de ou
O masca buna este cea cu doua lingurite de miere amestecata cu un galbenus de ou. Aceasta se omogenizeaza bine si se aplica dupa ce parul este proaspat spalat, deasupra radacinii lui, lasandu-se circa 15 minute, dupa care se clateste. Aceasta masca este foarte potrivita pentru un par gras.

Masca cu miere si lamaie
O alta masca eficienta este cea cu miere si lamaie. Se amesteca sucul de la o lamaie cu o lingura de miere si una de apa. Masca rezultata se aplica pe par si se mentine pe acesta in jur de 15 minute.

| AndraNicoleta a răspuns:

Si eu am parul gras si m-am obisnuit cu ideea...ma spal pe cap in fiecare zi si asta e.
Inainte incercam si eu diverse masti dar functionau doar atunci, cand nu-mi mai faceam, mi se ingrasa iar parul.
Tin minte ca imi faceam una cu 3-4 linguri zeama de lamaie, 3-4 linguri zeama de portocala si o lingurita de bicarbonat de sodiu. Efectele erau vizibile si parul mi se ingrasa dupa 2-3 zile, dar cum ti-am spus...cand nu o mai aplicam, totul revenea la normal.
Aaa si inca ceva... evita sampoanele pentru par gras ca au nu stiu ce substante care iti nenorocesc radacinile si iti subtiaza firul de par. Eu acum ma spal cu sampon pentru copii. Are cele mai putine chimicale.
Multa bafta!

| Giutsa a răspuns:

Un galbenus de ou amestecat cu 2 linguri de iaurt.Te dai cu el in cap inainte sa faci baie si stai cu amestecul vreo 20 de minute. Aplici samponul iar dupa te clatesti cu otet. (Chestia cu otetul nu este pentru parul gras dar iti lasa parul super matasos). Imi zici daca a functionat.La mine una sincer da big grin. Pup

| Giutsa a răspuns:

Sau o chestie foarte importanta este daca iti dai cu balsam in cap.Balsamul trebuie aplicat DOAR LA VARFURI nu si la radacina pentru ca intensifica procesul de ingrasare a parului. Pup

| HappyPebbles a răspuns:

Spala-te pe cap cu galbenus de ou, dar ai grija sa te limpezesti foarte, foarte bine.Incearca si cu ulei de maslinehappyla fel de bun...Alta masca pe care o mai poti incerca este cu miere si lamaie(pui suc de lamaie, miere si o lingurita de apa).
Succes

| Giutsa a răspuns (pentru HappyPebbles):

P.S uleiul de masline ingrasa parul. Espe pentru repararea varfurilor nicidecum pentru parul gras laughing.Nu mai dati sfaturi fara sa stiti big grin

| HappyPebbles a răspuns (pentru Giutsa):

NU este doar pentru ingrasarea parului. poti citi pe internet.am avut probleme si am folosithappy.

| Giutsa a răspuns (pentru HappyPebbles):

Scumpa mea. Fi atenta la mine. Daca tu ai problema cu sebumul din par si te mai dai si cu ulei e la mintea cocosului ca parul tau va fi mereu gras. Uleiul de masline e folosit pentru a da drumul cresterii parului si pentru regenerarea acestuia.Nicidecum pentru a scapa de exceesul de grasime. Gandeste`te ca e logic. Nu te speli cu ulei ca sa scapi de ulei! Te pup

| HappyPebbles a răspuns (pentru Giutsa):

Ba da.Masca cu ulei de masline si galbenus.happy Nu imi place sa ma contrazic, fiecare considera si face cum vrea.happype mine m-a ajutat:happy

| Giutsa a răspuns (pentru HappyPebbles):

Ok nu te ambala asa. Daca te.a ajutat ce sa zic... BV.In schimb ascestei fete nu ii recomand asa ceva pentru ca i se va ingrasa parul mai tare!

| Rizer a răspuns (pentru Giutsa):

Ai perfecta dreptate, se face si mai uleios parul daca aplici ulei de masline.Eu nu stiu cum poate sa spuna asa ceva, dai cu grasime peste grasime, apoi nai sa mai scapi in viaita ta de sebumul din cap.Cum ai zis mai sus: el ogic! Dar copii is tot copii.

| Tzukushi a răspuns:

tratamente naturale, masti pentru par, experienta personala

http://mariabeautytips.wordpress.com/......hidratare/