| Giulia911 a întrebat:

Ce părere aveți de operațiile de scoatere a alunitelor? Sunt riscante?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu peste 20 ani in urma, si mie mi-au fost scoase peste 10 alunite (majoritatea de pe fata), fara probleme. Totul a durat circa un jumat de an.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt riscante fiindca sunt posibil cancerigene.
Este recomandat sa nu se scoate alunitele, deloc, tocmai pentrua nu se tarnsforma in cancer.
Sunt totusi situatii cand sunt frecate de imbracaminte si atunci se recomanda sa fie eliminate, dar numai dupa ce s-a facut o invetigatie serioasa, la o clinica dermatologica, ca medicul sa confirme ca acea alunita nu are sanse sa se transforme in cancer.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă le face cine trebuie nu sunt.

| NLS a răspuns:

Daca sunt benigne, pericolul e sub 1-2%.

Daca eventual e maligna, pericolul creste exponential, dar atunci, se taie cu marja de siguranta, minim 10mm in jur, si si in adancime.
M-am operat in 2014, am scos 3, dintre care una era maligna.

Si cum a mentionat si suntserios, conteaza FOARTE MULT experienta si precizia medicului.

| Giulia911 explică (pentru NLS):

Ma mir ca a avut curajul sa.ti scoată una maligna. Totusi

| Giulia911 explică (pentru Giulia911):

Și de tine ma mir ca ai avut curajul

| NLS a răspuns (pentru Giulia911):

Am fost la oncologie, (unde opereaza tumori canceroase zilnic), dupa ce am fost la dermatolog in Cluj si mi le-a diagnosticat.

Mi s-a spus ca e riscant, si nu e 100% sigur ca va fi ok,
dar am avut incredere in medic si in Dumnezeu.
Si se pare ca a meritat.
Am fost anul acesta la controlul de rutina in Germania,
am si alte alunite, dar mi s-a spus ca niciuna nu e maligna.
Asa ca mai pot scoate cateva daca vreau.

| johnnny123 a răspuns:

Este mult mai riscant să ții alunițe suspecte decât să le îndepărtezi chirurgical.

| LisaJulie a răspuns:

Nu dar nu ti-as recomanda pe cineva amator in treaba asta! Trebuie sa te interesezi foarte bine la cei mai buni medici înainte

| Miruna333 a răspuns:

Nu, mai ales prin metoda chirurgicala

| Cipi1212 a răspuns:

Eu cred că da.