| yo4ever a întrebat:

Ce parere aveti despre clean&clean? raspuns urgent. dau fundita, la cel mai bun raspunstongue

Răspuns Câştigător
| ----:anonim:--- a răspuns:

Eu l-am folosit... dar nu si-a facut efectul, depinde si de ten, ce fel de ten ai.Insa pentru punctele negre iti recomand infuzia cu ceai de musetel, la mine a avut efect!
pupici!

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Nu e cine ştie ce, poţi folosi dar nu te aştepta la efecte minune happy.

| apaplata_7449 a răspuns:

E bun pentru curatarea tenului, dar de la el nu scapi de cosuri ca nu sunt prea tari produsele astea.

| Adelinesmile a răspuns:

Clean&clear. trec cosurile si punctele negre. e bun.happy

| ThinkPink a răspuns:

L-am folosit si mi-a disparut matreata, dar dupa un timp si-a pierdut efectul, acum folosesc shauma

| Noname_6326 a răspuns:

In ceea ce priveste ingrijirea tenului, este foarte important sa tinem seama de caracteristicile sale, pentru a-i oferi astfel tratamentul corespunzator.
Ingrijirea tenului gras

In cazul tenului gras trebuie evitata folosirea cremelor de curatat, care cresc gradul de grasime al pielii, provocand astfel, aparitia punctelor negre, a cosurilor etc.

Pentru curatirea fetei se poate folosi o solutie de albus de ou amestecat cu zeama de la o jumatate de lamaie si 15g de alcool, ce este adaugat picatura cu picatura. Tenul gras mai poate fi curatat cu asa zisa "faina cosmetica", ce se prepara din 20g tarate, 5g malai si 2, 5g borax. O alta metoda foloseste 70g de tarate, 20g de malai si 10g de bicarbonat de sodiu.

La curatirea de seara se poate realiza o degresare, folosind alternativ fie lotiuni cu sulf, fie lotiuni astringente. Alcoolul camforat se poate folosi cu succes, fara a irita fata.

Pentru tenul gras sunt recomandate infuziile cu cimbru, patlagina sau laptuca, care se folosesc sub forma de comprese, ce se mentin 5-10 minute pe fata.

Daca pielea prezinta pori mici, se pot folosi comprese cu apa calda, urmate intotdeauna de spalari sau de comprese reci. Daca pielea are porii mari, deschisi, sunt indicate lotiunile astringente cu aluan.

Curatirea cu apa si sapun si aplicarea unei lotiuni usor degresante in fiecare seara asigura ingrijirea corespunzatoare a uni ten gras. Nu este indicat sa se foloseasca cremele de noapte. Pentru prevenirea ridurilor din jurul ochilor, la culcare se va aplica in aceasta regiune o crema hranitoare.

Persoanelor cu tenul gras, li se recomanda masti absorbante cu argila, tarate, aluan, albus de ou, drojdie de bere. Aceste masti se vor aplica reci, iar daca pielea nu se degreseaza suficient se pot folosi si masti caldute. Dupa scoaterea mastilor calde se vor aplica comprese reci.

Ingrijirea tenul uscat

Curatirea fetei, in cazul tenului uscat se face numai cu o crema grasa sau cu un lapte demachiant. O curatire naturala si eficienta se poate realiza cu ajutorul unor bucati de unt de cacao pe care le trecem peste suprafata pielii. Topindu-se la temperatura pielii, untul de cacao curata cu usurinta impuritatile si fardul. Apoi prin indepartare, fata ramane curata si catifelata. Tot in acest scop pot fi folosite vaselina simpla si uleiul de parafina.

Dupa curatire, se recomanda o lotiune pentru ten uscat sau o lotiune tonica nealcoolizata, sau chiar infuziile cu tei, nalba sau musetel. Curatirea si aplicarea lotiunilor trebuie realizate numai cu produse naturale adecvate tenului uscat, fiind contraindicate sapunurile, apa calda sau calcaroasa.

Seara, dupa curatirea si stergerea fetei cu o lotiune, se va aplica o crema grasa, pe baza de lanolina. In cazul persoanelor cu tenul deshidratat se recomanda in mod special cremele ce contin o mare cantitate de apa, suplinind astfel, lipsa de apa care este principala cauza a acestui tip de ten. Pentru prevenirea ridurilor se va aplica in fiecare seara o crema grasa in jurul ochilor.

Masca de parafina, mentinuta pe fata timp de 20-30 de minute, este foarte indicata in ingrijirea acestui tip de ten. O data la trei saptamani se recomanda baia de aburi, timt de 10 minute, cu musetel sau salvie. Saptamanal se va aplica o masca hidratanta cu sucuri de fructe, plante, caimac, smantana sau galbenus de ou. Iar la 2-3 zile, se recomanda folosirea compreselor calde cu infuzii de plante, dupa care se va unge fata cu o crema hidratanta.

Pentru tenul uscat, laptisorul de matca, mierea de albine folosita in creme, lotiuni, masti, sunt remedii importante pentru mentinerea unui ten sanatos. Produsele lactate, ca de exemplu smantana, caimacul sunt recomandate in ingrijirea tenului uscat, deoarece in afara de calitatile lor emoliente, maresc si aciditatea pielii. Este indicat ca fata sa fie stearsa de doua ori pe zi cu un tampon de vata imbibat in lapte.

Plimbarea prin ploaie, nu numai ca este romantica, dar este totodata si un mijloc foarte bun de hidratare si improspatare a pielii.
Punctele negre sunt eliminate complet cu gelul exfoliant de curatare a punctelor negre Clean & Clear.
Gelul exfoliant pentru curatare zilnica Clean & Clear are un continut bogat in microgranule care inlatura eficient impuritatile, sebumul si celulele moarte. In plus, previne aparitia cosurilor.
Gelul de curatare Shine control Clean & Clear este recomandat pentru tenul cu tendinte de ingrasare
Pentru un ten proaspat tot timpul, va este recomandat lotiunea de curatare Clean & Clear.
Formula sa actioneaza delicat asupra pielii sensibile, eliminand excesul de sebum si impuritatile.De la primele aplicari se poate observa ca tenul este mai improspatat, iar porii sunt inchisi.
Clean&Clear gel de curatare in profunzime Indeparteaza eficient excesul de sebum, impuritatile si urmele de machiaj de pe fata.Contine un ingredient activ care patrunde in profunzimea porilor, ajutand la prevenirea aparitiei cosurilor.Lasa o senzatie de prospetime care dureaza.
Mai sunt si altele dar astea le-am folosit eu.happy