| kirarin a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa-mi creasca unghiile mai repede. Va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se găsește la farmacie un gel de îngrijire a unghiilor, este foarte bun.
Costă 4 ron.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| Psihiatra a răspuns:

Vor creste la timpul lor; dar pana atunci da`le frecvent cu intaritor, iar ca sa creasca mai lungi intraba la farmacie de ceva creme pe baza de calciu sau vitamine pentru unghii.Ai grija sa nu le rupi :* Te pup happy

| anka a răspuns:

Pentru preparare este necesar ca, mai intai, cojile de oua sa fie spalate bine pentru indepartarea impuritatilor, dupa care se pun 1-2 zile la uscat. Se maruntesc, apoi, la dimensiunile unui solz de peste de circa 3/3 mm, pisandu-se in pive sau presandu-se pe un fund de lemn, dupa ce, in prealabil, le-ati pus intr-o bucata de panza curata si rezistenta. Cojile astfel faramitate se macina cu rasnita de cafea sau alt dispozitiv, pana cand devin un praf fin, asemanator fainei. Intr-un vas de sticla sau faianta, se combina 2 parti de praf de coji de oua, cu 3 parti de miere si o parte de suc de lamaie sau vin alb. Se omogenizeaza bine amestecul, se toarna intr-o sticla (care se inchide ermetic cu dop) si se pune la macerat timp de o saptamana, la loc intunecos, racoros si uscat (de regula la frigider). Solutia se agita zilnic, de 2-3 ori. Preparatul astfel obtinut se pastreaza in vase de sticla colorata, ermetic inchise, la adapost de lumina, caldura si surse de contaminare. Valabilitate, la frigider, 6 saptamani.

| Cccccccccccccorina a răspuns:

Mergi la un plafar sau la orice farmacie naturista si cumpara-ti ulei de ricin asa se cheama nu "richin" cum am vazut pe aici, si da-te cu el.Nu e scump e vreo 3-4 lei.

| Pinky_4803 a răspuns:

Trebuie sa ai tot timpul date unghiile cu lac. Intaritor daca se poate. Si poti sa castigi ceva lungime la unghie daca iti impingi cuticulele(pielitele).
Sper ca ti-am fost de folos :*

| Alina0491 a răspuns:

Uleiul de ricin este ft bun, ajuta la cresterea unghilor si totodata le intareste. Foloseste`l cu incredere. Il gasesti la farmacii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anka ne-a dat reteta. Dar dupa ce-l preparam ce facem cu el? Il bem, il mancam, dam cu el pe unghii sau ce?