| ClickOn a întrebat:

Ce pot sa fac ca sami creasca barba? Vreau raspunsuri concrete.

Răspuns Câştigător
| lalaballet a răspuns:

Barbatii tineri isi doresc sa aiba un par facial cat mai des, considerand ca barba este un semn al masculinitatii. Din pacate, nu toti barbatii au un par facial foarte des si gros, unii dintre acestia avand in continuare doar cateva fire razlete, foarte subtiri, uneori aproape blonde. Exista insa cateva trucuri care te vor ajuta sa te bucuri mai repede de o crestere a parului de pe fata.
Rade-te mai des

Cu cat vei folosi lama de ras mai des, cu atat firele de par se vor inmulti si vor deveni mai groase. Chiar daca nu ti-a crescut barba sau mustata, incearca sa folosesti lama o data la cel mult doua zile, pe o perioada de aproximativ doua luni.

Vei observa astfel rezultatele acestui obicei.
Adopta o dieta mai sanatoasa
Pentru ca barba ta sa creasca mai repede, este indicat sa consumi anumite limente bogate in fier, zinc, siliciu si vitamina B. Daca ti se pare prea complicat sa consumi alimente atat de diversificate, nu iti ramane decat sa iei suplimente naturale, care sa contina aceste elemente.

Dincolo de dieta sanatoasa, este indicat sa urmezi o cura de detoxifiere, in care sa bei multa apa plata cu lamaie si in care sa renunti la alimentele toxice, bogate in E-uri sau foarte multe substante chimice.
Incearca sa ai un stil de viata sanatos

In afara de dieta alimentara, este recomandat sa faci sport si ai un program fix de odihna. Chiar daca in primele saptamani nu vei observa nicio imbunatati, nu exista nicio indoiala ca un stil de viata sanatos va avea efecte vizibile la nivelului intregului organism, ceea ce include si o crestere rapida a parului facial.
Masaj facial

Maseaza-ti pielea de pe fata, de trei ori pe saptamana, cu jumatate de lingurita de ulei de masline, in care adaugi o picatura de ulei esential de eucalipt. Uleiul de masline reface structura firelor de par si hraneste radacina, in timp ce eucaliptul stimuleaza celulele pielii.

Dupa ce masezi pielea timp de un minut, clateste fata cu apa calda din belsug si eventual curata excsul de ulei cu o discheta demachianta imbibata in lotiune tonica.
O zi buna!

7 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Nu ai ce sa faci - ceva foarte spectaculos si sa creasca barba... ai putea sa te barbieresti, singura modalitate in care ai "stimula-o" pe ea, pe barba sa creasca.

| Chamberlin a răspuns:

Barbierestete tot timbul cu lama, pare ciudat dar o sa iti creasca parul foarte mult, nu iti recomand, dar merge indiferent ce varsta ai avea tu.
funda?

| Rebecca123 a răspuns:

Daca ai o varsta frageda, mai bine mai asteapta putin ca va creste ea singura nu pari mai matur daca ai barba conteaza si cum te comporti

| IoanaSorina a răspuns:

Iti crreste odata cu inaintarea varstei happy

| Betyskumpik a răspuns:

Uleiurile de in sau de ricin ajuta la cresterea parului. daca vrei le gasesti la plafar si farmacie.
sper ca te-am ajutat

| fredi a răspuns:

Pai iti prepari masti care le gasesti retetele pe net. sper ca te am ajutat

| bibi101 a răspuns:

Barbiereste-te. Asa stimulezi barba