| Papusha_2398 a întrebat:

Ce presupune curentul "vintage"?
Adica de moda veche?
Ca si stil ce e? VINTAGE e sinonim cu RETRO?
Daca imi puteti da si exemple ar fi foarte ok, cu poze si etc. Va multumesc!
[DAU >FUNDA:]

Răspuns Câştigător
| MRrs a răspuns:

Http://www.catwalkqueen.tv/......-89434.jpg http://www.vintageboutique.ro/rooot/Diverse_htm/termeni%20uzuali.htm primul este link cu poza al doilea cu o mica explicatie. Sper sa te ajute :D

8 răspunsuri:
| bogdanworld a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iei hainele bunici si sa vezi daca iti plac...mergi cu ele imbracata pe strada si vezi ce zic si ceilalti. apoi vei ajunge acasa si le vei da foc, dupa ce toti vor rade de tine. de ce nu va cumparati si telefoane vintage (un bosh de exemplu) sau o masina vintage (o dacia 1300 ar fi beton) sau ce ziceti de un calculator vintage (http://incepator.pinzaru.ro/wp-content/uploads/AppleIIoriginal.jpg ) . Sunt lucruri in lumea asta care nu trebuiesc refolosite decat la muzee. Iar hainele sunt unul dintre ele.

| Guster a răspuns:

Http://www.breslo.ro/Shop/guster.
The word vintage is copied from its use in wine terminology, as a more elegant-seeming euphemism for "old". vintage = vechi.

| Raiden a răspuns:

Vintage nu are nimic de-aface cu retro.
Vintage- anii '30-'50
Retro- anii '70

| TheHeadbanger a răspuns:

Mdea... vintage mai inseamna si Rertro da e bine de stiut ca mai inseamna vechitura de ex. e o emisiune de wrestling care se num. Vintage Collection si acolo dau momente din trecut... Sper ca te-am lamurit big grin

| Adr1aNNN7 a răspuns:

Vintage = de epoca happy

Funda?happy

| ClaudiuCris a răspuns:

"Vintage" e un termen generic. Desemneaza, in principiu, articole care pot fi vechi de 100 de ani de pilda. Antichitatile se incadreaza aici. "Retro" este mai restrans ca perioada cronologica, cuprinde anii '50-'80. Ca sa iti dau un exemplu: un ceas cu pendul e "vintage", dar un tablou cu Marylin Monroe e "retro".
Daca vrei sa vezi cam cum arata un ceas cu design "retro", poti intra aici:
http://www.retroboutique.ro/ceasuri/ceasuri-retro/