| Kqzu97 a întrebat:

Ce sa fac sa nu ma mai doara cand ma epilez pe picioare?

11 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Cum frate cu crema in 2 saptamana? ca eu ma fac cu epilatoru si creste in 4-5 zile

| Kqzu97 explică:

Pai eu ma fac cu epilatorul dar in maxim 7 zile imi creste la loc si foarte negru si gros

| Andreea1119 a răspuns:

Baba sufera la frumusete... happy nu te sfatuiesc sa folosesti lama deoarece parul iti va creste foarte repede, mult mai des si mai negru, foloseste in continuare ceara sau epilator, la un moment dat nici nu vei mai simtii tongue (eu folosesc epilatorul si inghinal... da'ti seama acolo durerelaughing)

| Andreea1119 a răspuns:

Pasul 1. Inainte de a te epila, trebuie sa astepti ca parul sa atinga o lungime suficient de mare pentru a fi prins: cca 5 mm. In acest timp, poti purta pantaloni sau fuste lungi, care sa acopere zonele cu par.

Pasul 2. Pregateste-ti pielea dinainte pentru aceasta procedura tehnica: efectueaza un gomaj pentru a desprinde firele incarnate si pentru a alina pielea. Este indicat sa te epilezi dupa baie, pentru ca porii sunt deschisi si astfel firele se vor smulge mai usor.

Pasul 3. Intinde pielea cat poti cu o mana, iar cu cealalta foloseste epilatorul pe care trebuie sa-l tii perpendicular. Epilarea se face in sensul invers al cresterii firelor de par.

Pasul 4. Insista cu epilatorul pe zonele unde parul creste mai des, chiar daca pe moment nu observi ceva. Sunt fire de par care nu se vad decat la o privire amanuntita, dar care in doua-trei zile se fac usor vizibile.

Pasul 5. Dupa epilare, hidrateaza-ti pielea cu o lotiune de corp sau foloseste un ulei special.

sunt niste chestii banale dar daca nu le respecti iti va creste tot asa parul...negru si des... tongue

| blue97 a răspuns:

Ai putea sa incerci o crema epilatoare costa 200 de mi dar te dai ft putin deci te ungi pe pisioare astepti 2-4 minute si apoi faci dus sau o speli sau o indepartezi cu prosopul si nu te doare deloc e un dus normal si daca nu vrei exista creme care inainte sa te epilezi iti amorteste cumva pielea dar nu dauneaza ei si nu te mai doare asa tare costa in jur de 300 mi sau 30 lei fundita? plz! sunt si prima...

| xtina a răspuns:

Poti sa te epilezi cu lama. Nu doare dar parul creste repede. big grin

| Fireheart1996 a răspuns:

Ca sa mai atenuezi din durere, poti lua un cub de gheata si sa dai pe picior inainte de epilare. Am citit intr-o revista, nu stiu daca functioneaza sigur, dar incearcawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa-ti pui fundite pe picioare.

| AllieGlam a răspuns:

Pai cel am ieficient e sa te epilezi cu o crema depilatoare(parul va creste in vreo 2 saptamani)winking

| CosmyLlpop a răspuns:

Cu timpul nu o sa te mai doara. Dar daca vrei, exista o crema cu care te dai si nu mai e nevoie sa te faci cu epilatorul.

| Aniithaa a răspuns:

Incearca inainte sa te epilezi sa dai cu niste cuburi de gheata pe picioare happy la mine functioneaza si cred ca ai observat si tu ca atunci cand ingheti nu mai simti nimicwinking :* puppii>big grin