| Dulceață1 a întrebat:

Ce sa folosesc pentru par foarte foarte uscat. Ce șampon?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ar trebui in primul rand sa eviti orice sampon care contine SLS (Sodium Laureth Sulfate). Daca te uiti pe lista de ingrediente de pe spate, la majoritatea sampoanelor vei gasi apa, iar al doilea ingredient acesta este. De ce sa-l eviti? E un surfactant puternic (el e responsabil de spuma abudenta din majoritatea produselor pentru curatare), care iti afecteaza negativ parul, mai ales in cazul tau, cand spui ca este deja uscat. Un alt ingredient pe care trebui sa-l eviti este alcoolul. Iti recomand aplicatia Inci Beauty pentru telefon, poti selecta ca aceste ingrediente sa fie omise de la cautari, si iti va da sampoane care nu le au in compozitia lor. In acelasi timp poti scana codul de bare al oricarui produs si primesti un scor (cel mai bun e 20/20).Multe produse din magazine au note extrem de mici, fiindca au ingrediente chimice toxice(iti vor apara in lista cu rosu, sub scorul oferit).

Pentru tipul tau de par ar trebui sa cauti sampon cu rol de hidratare. Dar ar trebui mentionat si ca aceste produse din exterior nu fac deloc toata treaba, ci alimentatia si chiar horomonii au un procent mult mai semnificativ in cat de sanatos este parul tau.

Eu am folosit o buna perioada samponul solid de la Nature Box, cu ulei de argan.Mi-a placut mult, au si varianta lichida, dar cea solida e mai eco. In loc de balsam folosesc apa in care torn putin otet de mere. Suna groaznic si mirositor laughing, dar nu e deloc asa, ci lasa parul foarte moale si usor de descalcit, deoarece regleaza ph-ul parului etc. Intre timp am trecut la alt brand, si vad cum reactioneaza parul meu, daca revin la primul mentionat sau nu.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Syoss pentru păr uscat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista o multitudine de sampoane pentru par gras in magazine si farmacii. Mergi, intreaba acolo si tii se va recomanda.

| Num?numescBrBr a răspuns:

Pantene, L'Oreal, Dove sau Head & Shoulders