| Bianca_3140 a întrebat:

Ce sa i-au cu mine daca plec la mare pentru o saptamana? plec peste 4 zile si nu vreau sa uit nimic big grin.

Răspuns Câştigător
| happy_7964 a răspuns:

Pai in primul rand lucrurile pentru igiena personala ( sapun, gel de dus, pasta de dinti, periuta, perie de par sau pieptane, prosop, etc.). Nu trebuie sa iti iei prea multe haine. 3 tinute pentru plaja ( o rochita, pantaloni scurti si un tricou sau o fustita) ar fi de ajuns pentru o saptamana. Mai ia si 1-2 tinute pentru cand iesi in oras seara sau pentru club si ceva comod pentru camera de hotel si pijamalele. Ca incaltaminte o pereche de papuci de plaja si sandale pentru club sau plimbare. Nu ar strica nici o pereche de adidasi. Nu ar trebui sa cari dupa tine o valiza plina de cosmetice. E de ajuns daca iei o trusa micuta cu fard, 1-2 pensule sau aplicatoare, fondul de ten sau pudra ar putea sa lipseasca daca nu ai probleme cu tenul ( acnee, pete etc.) sau daca il pui sa fie mai light pentru ca sigur nu vrei sa ti se scurga pe fata straturile de machiaj, un rimel ( waterproof, daca vrei sa il porti la plaja), balsam de buze si 1 luciu de buze cu protectie solara.Sa nu uiti demachiantul.
Telefonul, aparatul foto, bateriile si incarcatoarele e de la sine inteles ca trebuie sa le iei.
Pentru plaja ar trebui sa iei o geanta mare de plaja, costumul de baie ( sau costumele daca ai mai multe), un prosop de plaja, o rogojina sau ceva pe care sa stai daca nu gasesti sau nu inchiriezi sezlong si un colac sau saltea de apa daca ai nevoie.
Poate ar trebui sa iei ceva de rontait pe drum si o sticla cu apa.
Sa nu uiti crema de soare ( in primele zile foloseste o crema cu factor de protectie protectie mai mare, peste 30 pentru ca pielea e mai sensibila, iar daca vrei sa te bronzezi mai tare ia o crema cu factor mediu in restul zilelor sau chiar mai mic spre final) si ochelarii de soare cu protectie UV 400. N-ar strica nici un evantai.
Distractie placuta!

18 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand o carte despre gramatica, ortograme. A lua este verb si se scrie impreuna. Eu iau, in cazul tau.

| cristina a răspuns:

Baniilaughing

| candy_2919 a răspuns:

Doamne ce intrebarelaughing
iti iei ce crezi ca iti trebuie... ce iti este necesar. De unde sa stiu eu ce vrei sa iti iei. hai lasa. o asa

| aиdяaaa●• a răspuns:

Portofelul, haine de vara, costum de baie, crema protectoare, ulei pentru plaja, lotiune de corp, geanta de plaja, prosape, ochelari de soare, cosmetice, telefon, incaractorul de la telefonhee hee, incaltaminte, MP3/MP4, sampon, gel de dus, sapun, deodorant, balsam hidratant pentru buze, crema hidratanta pentru fata, accesorii, carti de joc(sa nu te plictisesti)sau jocuri gen Monopolythinking
Distractie placuta! Sper sa ai noroc de vreme pentru plaja!>big grin

| User a răspuns:

Ceapa, rosii, branza, pita, clisa, pasta de dinti, sapun si revista Hannah Montana nr. 3.

| CatalinaMarina a răspuns:

Pai.haine,ochelari de soare, palaria de soare, lotiunea de soare, un pachet de carti, mancare pe timpul calatoriei, banilaughing, o carte, costum de baie, prosop, gel de dus, medicamente, parfum, camera foto, incarcatorul telefonului, periuta si pasta de dinti, deodorant, geanta pentru plaja+o gentuta, perie pentru par, mp3 sau mp4 player, baterii, accesorii.
Cam atatea imi vin acum in minte:-s.

| Cubulets a răspuns:

Mai inti nu uita lucrurile de uz personal:periuta, pasta de dinti, sapun, sampon, prosop, pieptane etc...
apoi lucrurile care iti trebuie la plaja : costum de baie aparat foto, minge de plaja(daca ai), prosoape, crema de plaja etc...
iar la urma :hainele, machiajul, pantofii etc...
si cam atat imi iau eu cand plec la mare
vacanta placuta

| MihaLoveYou a răspuns:

Excursie la mare, dragut mod ca sa iti petreci vacanta.
Geanta de plaja:
protectia solara cu spf, ochelari de soare si 2 dresuri de baie ca sa faci cu schimbul cand il uzi pe unul a doua zi il iei pe celalalt, prosoape, gel de dus, sapun, rogojini ( daca ai un prosop mare nu iti mai trebuie),

Haine:
-ceva usor si subtire cum ar fi fusta mini si pantaloni scurti, maieuri si tricouri ( in 3 cuvinte haine de vara )
-nu uita pijamalele si peria cu pasta de dinti
-nu rata plimbarea de dimineata ca sa vezi apusul, in cazul asta iti trebuie trening pentru ca dimineata e racoare

Geanta personala:
-machiaje, ai grija: rimel si creion dermatograf rezistente la apa
-o oglinda mica, iti trebuie intotdeauna
-accesori care sa se asorteze cu tinuta
-ruj pentru ca pe caldura asta nu te-asi sfatui sa iei un luciu de buze care o sa inceapa sa curga

Cam atat, distractie placuta!

| gabitza144 a răspuns:

Pai iei cu tine lucrurile personale si lucrurile de care ai nevoie de ex:telefonul, machiajurile, hainele de vara, costumu de baie, ochelarii, aparatu foto(daca ai), cam atat uitete bine cu o zi inainte si fa-ti bagaju cu atentie fara sa uiti nimic haine, telu, tot ce ai nevoie la mare.bafta si distractie placuta la mare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haine, costume de baie, ochelari de soare, crema protectoare, palarie, prosoape etc.happy

Ca sa fii sigura ca nu uiti nimic, fa-ti o lista inainte sa pleci si trece pe ea fiecare lucru pe care il iei cu tine.
Bifeaza lucrurile de pe lista pe masura ce le pui.
Ia lista cu tine pentru a verifica, la plecare, daca nu ai uitat ceva.happy

Sper ca te-am ajutat!winking
O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu uiti umbrelalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totulsmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu, fiecare cu nevoile lui.gandeste-te de ce anume ai nevoie, ce ai vrea sa faci si pune pe lista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi sitoatie si eu plec la mare o saptamana si nu stiu ce sa iau la mine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In aceeasi sit si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu in aceeasi situatielaughing)

| zuzu_8138 a răspuns:

Prezervativele...nu se stie!

| florindella a răspuns:

Colacul...happy have fun!