| llleo a întrebat:

Ce șampon recomandați pentru par slab, fragil, mi-l ia vântul pe sus imediat. Ceva sa mi-l întărească, sa fie mai stabil.

3 răspunsuri:
| Yaesmin a răspuns:

Wash&go.

| Dragobeta a răspuns:

Vantul "ia" orice tip de par. Scapi doar daca e tuns foarte scurt.
Nu samponul ingroasa firul, nu samponul il intareste. Asa e parul tau.

| Yui19 a răspuns:

Pentru părul slab și fragil, este important să alegi un șampon care conține ingrediente care întăresc și hrănesc părul. Nu o să ți se îngroașe firul, doar va fi mai rezistent. Câteva recomandări de șampoane care ar putea ajuta la întărirea și stabilizarea părului tău:

1. **Șampoane cu Biotină și Colagen**:
- **OGX Thick & Full Biotin & Collagen Shampoo**: Acest șampon este formulat pentru a îngroșa și întări părul, conținând biotină și colagen, care sunt cunoscute pentru proprietățile lor de întărire.

2. **Șampoane cu Keratină**:
- **Tresemmé Keratin Smooth Shampoo**: Conține keratină, care ajută la întărirea și netezirea părului, oferindu-i stabilitate și protecție împotriva deteriorării.

3. **Șampoane cu Proteine**:
- **L'Oréal Paris Elvive Total Repair 5 Repairing Shampoo**: Conține proteine și ceramide, care ajută la repararea și întărirea părului fragil.

4. **Șampoane cu Extracte Naturale**:
- **Avalon Organics Biotin B-Complex Thickening Shampoo**: Acest șampon conține biotină, saw palmetto, proteine din quinoa și vitamina E, toate contribuind la întărirea părului și la stimularea sănătății scalpului.

5. **Șampoane cu Ulei de Argan**:
- **Moroccanoil Extra Volume Shampoo**: Formulat cu ulei de argan și alte ingrediente nutritive, acest șampon ajută la întărirea și volumizarea părului fragil.

Pe lângă utilizarea unui șampon potrivit, iată câteva sfaturi suplimentare pentru întărirea părului fragil:
- **Balsam și Măști de Păr**: Folosește un balsam și o mască de păr hrănitoare, care să conțină proteine și uleiuri naturale.
- **Dietă Echilibrată**: Asigură-te că ai o dietă echilibrată, bogată în vitamine și minerale esențiale pentru sănătatea părului, cum ar fi biotina, zincul și vitaminele A și E.
- **Evită Stresul Termic**: Limitează utilizarea instrumentelor de styling cu căldură (uscător, placă de îndreptat, ondulator) și aplică un spray termoprotector înainte de a le folosi.
- **Masajul Scalpului**: Efectuează un masaj al scalpului pentru a stimula circulația sanguină și pentru a încuraja creșterea sănătoasă a părului.

Alegerea unui șampon potrivit pentru părul tău fragil și adoptarea unor obiceiuri sănătoase de îngrijire a părului pot face o diferență semnificativă în întărirea și stabilizarea părului.