carla
| carla a întrebat:

Ce tip de make-up trebuie sa folosim in noaptea de Revelion?

Răspuns Câştigător
| ganitza a răspuns:

Eu zic sa alegi ceva de calitate, dar ceva cu care sa te simti tu bine. Nu trebuie sa te machiezi cu ceva care nu te prinde doar pentru ca este la moda. Parerea mea este ca ceva simplu dar elegant ar fi mult mai placut decat ceva incarcat si grosolan.

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Unul mai stralucitor ca de obicei, dar de calitate foarte buna ca altfel nu tine pana dimineata. La adresa de mai jos ai mai multe idei despre cum se realizeaza un make-up profesionist, care sunt tendintele in anul 2009, cum ar trebui sa te machiezi de Sarbatori sau in noapte de Revelion. Sunt mai multe sfaturi cu privire si la diferite trucuri de intinerire, unde este nevoie.
http://www.divahair.ro/make-up

| Delia 75 a răspuns:

Uite ce am gasit pe net:
1. Felul in care ne pregatim pentru revelion inseamna intotdeauna altceva, toalete deosebite, coafuri speciale, machiaj deosebit. Este prilej de sarbatoare din toate punctele de vedere si este momentul ideal pentru ca o femeie sa se puna cat mai mult in valoare...
Dupa ce un an de zile colegii de serviciu s-au obisnuit cu o anumita imagine a ta sau cu un anumit standard, revelionul ar fi o buna ocazie pentru a schimba macar pentru o noapte imaginea din spatele severului deux-pieces. De aceea rochia de revelion trebuie aleasa sexi, intr-o culoare in care nu prea ai fost vazuta iar machiajul nu va fi deloc office... Un creion negru in interiorul pleoapei inferioare, fard negru sau oricum inchis pe pleoape, se va urmari focusarea privirii. Fondul de ten folosit in machiajul de revelion (si in cel de seara de obicei) trebuie sa fie cu un ton mai deschis decat culoarea naturala a pielii si asta pentru ca tenul sa fie mai luminos sub orice tip de lumina. Totul poate fi aureolat cu un glitter fin aplicat pe arcade si pometi plus un gloss trandafiriu pe buze. Si de ce nu, se poate apela la o pereche de gene false pentru un efect spectaculos.
Revelion in familie
Un revelion in familie de multe ori inseamna relaxarea de dupa un an zbuciumat, inseamna de fapt multa liniste si placerea de a fi departe de lumea dezlantuita pentru a intampina calm noul an. Asta nu inseamna ca trebuie sa va relaxati de tot si ca familia trebuie sa va vada cu bigudiuri, sort si o masca pe fata. Oferiti de revelion celor dragi satisfactia ca au alaturi o femeie frumoasa, cocheta si eleganta.
Machiajul se va asorta cu vestimentatia, se va face apel la texturi catifelate foarte feminine. Fond de ten, anticearcan, pudra, fard de obraz, machiajul ochilor si al buzelor, nu se renunta la nici o etapa chiar daca nu plecati de acasa. In noaptea de revelion totul trebuie sa fie impecabil... Pentru ochi apelati la nuante pastelate, aplicate corect, cu un ton mai deschis spre nas si ceva mai inchis spre tample.

Revelion intre prieteni
O astfel de petrecere poate fi de multe ori speciala datorita "temelor" propuse si acceptate in unanimitate de un grup ce are de gand sa faca un "chef de pomina"... Nu mai sunt o noutate balul mascat, petrecerea in pijama sau petrecerea in blue jeans. Indiferent de tema propusa machiajul trebuie sa se integreze perfect cu atmosfera. Chiar daca prietenii te plac oricum nu ar fi rau deloc sa oferi un look diferit de cel obisnuit. Astfel daca este bal mascat, machiajul va fi si el in tema, se pot construi adevarate masti, cu multa imaginatie si culoare. Pentru o petrecere in pijama, se vor folosi pentru pleoape farduri lucioase, proaspete, cu nuante fructate - roz, lila, rosu transparent, vernil, galben iar pentru buze gloss-uri roz, orange sau bej. Pentru o petrecere in blue-jeans cel mai potrivit este machiajul in tendinta cu ochii bine marcati in tonuri de albastru, gri sau negru si ruj rosu. Chiar daca pare ceva cam mult pentru jeans nu trebuie uitat faptul ca este totusi revelion.
2.Ca intotdeauna, si machiajul de Revelion trebuie sa fie echilibrat: daca machiajul ochilor este mai pronuntat, buzele vor fi cuminti si viceversa.

In schimb, te poti juca in voie cu culorile pe pleoape. In noaptea dintre ani, machiajul fantezist este permis, chiar si la mascara ai unda verde la orice culoare. Nu exagera cu pensatul, caci se poarta sprancenele groase asta nu inseamna sa le lasi stufoase, ci doar sa le definesti linia naturala. In ceea ce priveste manichiura, se poarta unghiile scurte, lacuite in rosu, ciocolatiu sau burgundi.

Pleoape cu sclipici
Cat de des te machiezi extravagant, cu farduri sidefate, cu sclipici sau in culori stralucitoare? Nu prea des, nu-i asa? Stiam noi! Ei, nu crezi ca ai putea incerca macar de Revelion? E suficient sa te incumeti, ca variante sunt destule.
Color Vision Eyeshadow de la Astor este primul fard de pleoape care imbina stralucirea culorii cu finetea unei pudre. Pleoapele devin fine ca matasea, iar culoarea, intensa si luminoasa, rezista mult timp pe pleoape!

Fardul are consistenta unei pudre matasoase si contine agenti de hidratare, asigurand o aplicare uniforma, o senzatie de catifelare si o rezistenta sporita a culorii. Adio fardurilor care se strang pe pleoape! Fardurile mono sunt disponibile in 14 nuante stralucitoare si luminoase, iar cele duo in 8 combinatii armonioase. Preturi: Color Vision Eyeshadow Mono 20 RON, Color Vision Eyeshadow Duo 28 ROn
3.Indiferent ca mergi la petrecerea de Revelion, in oras, la restaurant, club, discoteca, sau la prieteni, trebuie sa arati bine si sa ai grija ca machiajul tau sa se asorteze cu ocazia si sa reziste toata noaptea.
Revelionul este momentul ideal pentru ca o femeie sa se puna cat mai mult in valoare. Pentru ca tenul tau sa arate bine si sa fie pregatit pentru machiajul de sarbatoare, trebuie sa fie odihnit, curat si, mai ales, bine hidratat.
Ideal este sa iti faci programare la cosmeticiana cu 8 zile inainte ce revelion, pentru un tratament complet, care sa-ti netezeasca pielea, sa elimine punctele negre.
In seara de revelion trebuie sa incerci lucruri noi, cum ar fi culori stralucitoare pe pleoape si pe tot corpul.
Poti folosii o pudra translucida cu particule sclipitoare pe care sa o aplici cu ajutorul unei pensule mari.
daca esti impotriva produselor stralucutoare pentru corp, atunci aplica-le pentru machiajul pleoapelor.
Daca vrei ceva actual, special, trendy, cu stil si bine definit, incearca noua tendinta de make-up din acest sezon, machiajul fumuriu al ochilor. Se obtine foarte simplu si poate fi o varianta perfecta de make-up pentru noaptea dintre ani.
Pentru acest machiaj ai nevoie de un set de pensule de marimi diferite si de fard de ochi de doua nuante, una sa fie culoarea pielii si una foarte inchisa. Daca te pricepi la machiat, ar fi foarte bine daca ai avea si o culoare medie intre cele doua tonuri.
Daca ai un ten sensibil, nu alege un fond de ten care sa-ti incarce fata. Pentru un ten uscat aplica unul hidratant.
Aplica fondul de ten pe toata fata, mai putin in zona ochilor. Aici vei aplic aun anticearcan cu o nuanta mai deschisa. Foloseste si pudra pentru a fixa fondul de ten si pentru a acoperii luciul fetei.
Sprancenele trebuie sa fie conturate cu un creion special si pensate cu grija.
Atunci cand alegi un, achiaj, mai ales pentru o ocazie asa speciala trebuie sa aleg sa pui in evidenta ochii sau buzele.
Anul acesta se poarta smoky eyes sau buze de culori aprinse.
Pentru smoky eyes ai nevoie de un creior dermatograf negru, cu ajutorul caruia sa desenezi conturul ochiului. Aplica apoi pe pleoapa superioara un fard cremos deculoare inchisa care sa dea stralucire si profunzime privirii. La final aplica doua straturi de mascara.
Pentru ten aplica o pudra bronzanta, va avea intotdeauna un efect extraordinar, sau o nuanta de piersica. Este de preferat sa o aplici ca pe un fard de obraz pe pometi, dar si sub arcada, pe frunte, pe barbie si chiar pe varful nasului.
Pentru ca rujul sa ramana pe buze cat mai mult timp, foloseste un creion de buze, pentru a le contura si pentru a le da volum, in aceeasi nuanta cu rujul si alege un ruj mat, rezistent, pe care-l vei intinde cu pensula
Sfat! Pentru un look spectaculos poti apela si la o pereche de gene false.
Daca nu vrei sa mergi la toaleta des, sa-ti refaci machiajul, fixeaza-l cu apa termala!
4.Primul pas intr-un machiaj il constituie baza de machiaj: aplicarea unui corector(SHISEIDO The Makeup Concealer), fond de ten (CHANEL Vitalumieries Fluide Makeup) si pudra compacta(CHANEL Poudre Universelle Compacte). Aleg o baza de machiaj usor sidefata, care sa dea tenului stralucire. Peste fondul de ten aplic o pudra usor bronzanta, cu pigmenti stralucitori. Machiajul ochilor: pe toata pleoapa mobila un fard auriu-sidefat(SHISEIDO The Makeup Hydro Powder Eye Shadow), care trebuie estompat cu degetele. Pentru a da mai multa luminozitate privirii, aplic in coltul intrior al ochilor un strop de fard auriu deschis. Rimelez bine atat genele de sus, cat si pe cele inferioare(CHANEL Extreme Cils). Buzele sunt punctul forte al acestui machiaj. Cu cat sunt mai rosii si mai stralucitoare, cu atat acesta este mai spectaculos. Aplic un contur de buze(LANCOME Le Contour Pro Precision & Long Lasting Lipcontour ), apoi un ruj rosu(CHANEL Allure Lipstick) si un gloss semitransparent (LANCOME Lip Dimension

| Delia 75 a răspuns:

Primul pas intr-un machiaj il constituie baza de machiaj: aplicarea unui corector(SHISEIDO The Makeup Concealer), fond de ten (CHANEL Vitalumieries Fluide Makeup) si pudra compacta(CHANEL Poudre Universelle Compacte). Aleg o baza de machiaj usor sidefata, care sa dea tenului stralucire. Peste fondul de ten aplic o pudra usor bronzanta, cu pigmenti stralucitori. Machiajul ochilor: pe toata pleoapa mobila un fard auriu-sidefat(SHISEIDO The Makeup Hydro Powder Eye Shadow), care trebuie estompat cu degetele. Pentru a da mai multa luminozitate privirii, aplic in coltul intrior al ochilor un strop de fard auriu deschis. Rimelez bine atat genele de sus, cat si pe cele inferioare(CHANEL Extreme Cils). Buzele sunt punctul forte al acestui machiaj. Cu cat sunt mai rosii si mai stralucitoare, cu atat acesta este mai spectaculos. Aplic un contur de buze(LANCOME Le Contour Pro Precision & Long Lasting Lipcontour ), apoi un ruj rosu(CHANEL Allure Lipstick) si un gloss semitransparent (LANCOME Lip Dimension

| Dianna_8523 a răspuns:

Smookey eyeS cauta pe YouTube tongue

| georgehari a răspuns:

Sursele de pe "internet" ale lui ciuchita:
http://www.eva.ro/frumusete/articol234.html
http://www.121.ro/content/show_article.php3?article_id=3302&page_nr=1

Aşa e elegant, să precizăm sursele.

| chery a răspuns:

Noaptea de revelion este unul dintre evenimentele cele mai importante si trebuie sa ii acordam atentia cuvenita. Daca vrei sa fii speciala cu adevarat trebuie se tii cont de niste mici detalii care fac mult. Primul detaliu se refera la tinuta, iar al doilea, la machiaj.
Machiaj Revelion In noaptea de revelion ai nevoie de un machiaj deosebit de cel de zi cu zi, cu care ti-ai obisnuit apropiatii. Trebuie sa fii sclipitoare si atragatoare.
Alege o nuanta de ruj aprins si foloseste-l dupa fiecare masa.
Fondul de ten trebuie sa fie in aceeasi nuanta cu tenul. Incearca-l pe incheietura mainii pentru a vedea daca se potriveste. Daca ai pete foloseste un fond de ten cu un ton mai inchis pentru a le acoperi. Nu uita de anticearcan! Dupa o noapte de chef este imposibil sa nu iti apara cearcanele acelea deranjante.
Ochii frumos conturati, ca de pisica, sunt din nou la moda. Foloseste culori inchise in exteriorul ochiului si deschise in interior pentru a le da luminozitate. Nu folosi doar creionul dermatograf. Ingroasa linia conturului cu un creion de ochi sau fard inchis, in special in coada ochiului. Foloseşte un rimel pentru gene lungi sau poţi să îşi aplici gene false. Efectul va fi extraordinar!
Revelionul inseamna glamour si stralucire. Foloseste sclipici pudra pe fata sau pe decolteu. Daca porti o rochie cu spatele gol, acela este locul in care sclipiciul este potrivit.
Foloseste parfumul preferat dar nu din abundenta. Daca vrei sa persiste mai mult da-te in locurile unde venele de sange sunt mai aproape de piele: pe gat unde simti pulsul, la incheietura mainii, sub sani si in spatele genunchilor.

| sandi a răspuns:

Daca vrei sa folosesti nuantele in trend, apeleaza la texturi mate, nuante de mov pruna, aubergine, rosu aprins(pentru buze) si gri inchis/negru(smokey eyes) pentru pleoape. Daca alegi smokey eyes, buzele trebuie sa fie nude, adica necolorate. Poti merge si pe machiajul clasic: buze de un rosu intens, ten perfect in nuanta de portelan si ochii incadrati de o dunga de tus negru pe pleoapa superioara si mascara. Orice ai alege, asigura-te ca se potriveste cu stilul tinutei tale happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva care sa iasa in evidenta big grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva auriu sau ceva mai special zic eu dar depinde de gusturile fiecaruia.ar mai putea fi un albastru foarte deschis, si rujul de culoarea roz nu prea inchis.

| yococool2008 a răspuns:

In noaptea de revelion.trebuie sa fi speciala deci eu te-as indruma spre un make-up ori rece. ori cald in sensul rece insemanand o noanta de gri inchis...partial nu pe toata pleoapa un mov.inchis.tot patrial si un roz deschis. dar nu bombon... se vede super eu una asa voi fi de revelion.

| asmera a răspuns:

Un make-up stralucitor si persistent