Ce tratamente exista pentru acnee?

Acneea este cauzata de efectele hormonilor care asupra unitatii pilosebacee, care este alcatuita din foliculul de par, glanda sebacee si par. Foliculul este obstructionat, iar o crestere excesiva a unei bacterii normale pentru piele, Propionibacterium acnes, cauzeaza distrugerea “captuselii” foliculului. Procesul permite materialului folicular sa intre in derma, cauzand un raspuns inflamatoriu.
Iata cateva tratamente medicamentoase, cu uz extern, care ajuta la imbunatatirea starii acneei in variate feluri:

Unele pot fi gasite la farmacie si cumparate fara reteta, altele trebuie recomandate de medicul specialist. Cu toate acestea, ar fi recomandabil sa consultati un medic specialist inainte sa alegeti oricare tratament dermatologic impotriva acneei.

Tratamentul acneei cu Benzoil Peroxid
  • Actioneaza prin eliminarea bacteriei si reducerea inflamatiei de la nivelul foliculului.
  • Este o alegere buna pentru persoanele care au o forma usoara de acnee.
  • Este disponibil sub forma lichida, gel, masca, lotiune, crema sau gel de curatare.
  • Este disponibil fara reteta.
  • Daca folositi substanta intr-o forma mai concentrata (10% sau 20%) nu inseamna neaparat o crestere a beneficiilor terapeutice, ci o crestere a riscului de iritatie la nivelul pielii.
  • Se foloseste o data sau de doua ori pe zi.
  • Poate cauza iritatii ale pielii si decolorarea parului sau a materialelor textile.
  • Nu poate fi folosit in acelasi timp cu tretinoin (Retin-A) pentru ca dezactiveaza tretinoin-ul.

Tratamentul acneei cu Acid Salicilic
  • Actioneaza prin reducerea formarii comedoanelor – punctele negre si albe.
  • Este disponibila in concentratii de 0,5% si 2.0%
  • Nu este la fel de eficient sau iritativ precum tretinoin-ul.
  • Se aplica noaptea si se spala dimineata.
  • Mare atentie la aplicarea acidului salicilic pe rani.

Tratament antiacneic cu Acid Azelaic
  • Actioneaza prin omorarea bacteriilor si prin reducerea formarii de comedoane – puncte negre sau albe.
  • Se gaseste sub denumirea de Skinoren gel.
  • Trebuie sa fie prescris de catre un medi specialist.
  • Se aplica de doua ori pe zi.
  • Este la fel de eficient ca tretinoinul si poate avea efecte si mai benefice atunci cand este folosit impreuna cu tretinoin.
  • Nu provoaca aceleasi iritatii ca tretinoinul.
Tratamentul cu Sulfacetamide Sulfur
  • Sulful a fost folosit pentru tratarea acneei de peste 1000 de ani.
  • Actioneaza prin curatarea porilor.
  • Poate fi gasit sub forma de sapun sau crema si se poate cumpara direct de la farmacie.
  • Poate provoca decolorari ale pielii si are un miros neplacut.

Tratament cu Peroxid de Benzoil si Eritromicina
  • Aceasta combinatie este disponibila sub forma de gel care contine 5% peroxid de benzoil si 3% eritromicina.
  • Trebuie prescris de un medic specialist.
  • Mixtura trebuie tinuta la frigider.
  • Se aplica de doua ori pe zi.
  • Combinatia dintre cele doua substante reduce rezistenta bacteriilor la eritromicinei.
  • Poate cauza iritatii ale pielii.

Oricare varianta ati vrea sa alegeti, este bine sa va duceti la dermatolog inainte de a lua o hotarare. Fireste ca pe langa tratamentele cu uz extern enumerate mai sus, exista si altele.

16 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Eu folosesc produse de la Clearasil.sunt bune si dau rezultate destul de rapide happy

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Zineryt il gasesti in farmaci happy Este in jur de 100 lei...winking

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi eu folosesc o solutie pe baza de alcool de la avon. sau imi fac infuzie de musetelhappycare da rezultate.

| Spintecatorul a răspuns:

Cea mai buna si mai iefina metoda pentru a scapa de acnee, este sa iti prepari o solutie din 3 aspirine(udate cu apa si dizolvate) putina miere si putina lamaie. Aceasta se intinde pe fata si se tin intre 5-10 minute. In 3 zile dispare complet.

| Raiden a răspuns:

100 de lei zineryt :OOlaughing? Nu-i adevarat costa 34 - 35 lei zineryt'u oh go on.

| ina a răspuns:

@deya97 Nu stiu in ce parte a tarii stai tu, dar la Cluj Zineryt costa aproape 40 de lei. Oricum, eu folosesc uneori masti de argila si ma spal zilnic cu Clean & Clear. Functioneaza pentru mine.

| Rezzo a răspuns:

Or make love, i don't see why not

| crysty45 a răspuns:

Eu folosesc sapun de fata Clerasil, produse de la AVON nu mi-au fost de ajutor deloc, in schimb pentru o vreme Zineryt-ul ma ajuta apoi nu si-a mai facut efectul dar de cand folosesc acest sapun care se gaseste in Real si costa 3, 5 lei doua sapunuri am observat diferenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zineryt e cel mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradevar Zineritul este cel mai bun dar nu e 100 de lei rolling on the floor e vreo 30-35. Schinorenul este mai scump`...si in paralel poate fi folosita si tetraciclina(pastile)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine singurul care functioneaza e sapunul cu sulf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost la dermatolog si mi-a dat niste pastile(azitrox), si o crema de la ivatherm.
cred ca cel mai bune tratament ti-l da dermatologul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratilor tratamentul care spus frist4amy e adevarat .M.am dat o data si in 3 zile au disparut. Adica s-au uscat. Bravo frist4amy si msi.

| julia19 a răspuns:

Eu am folosit eritroacnol si e foarte bun

| angel996 a răspuns:

Pudra de argila. se poate gasi in farmacie

| rakul a răspuns:

Tratamentul care la scris frist4amy e adevarat. Mie mi-au trecut toate.Pe bune.Si e ieftin.