Întrebare recomandată | Deniiidk a întrebat:

Ce tratamente stiti pentru unghii? Au inceput sa mi se exfolieze unghiile si nu le pot tine lungi pentru ca se rup. Stiti un tratament pentru intarire? Fundaa! :*

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Lotiunea cu B5 de la Farmec, cea mai buna! IN rest poti sa incalzesti un pic ulei de ricin sau mai bine ulei de argan si sa iti inmoi unghiile catvea minute si seara inainte de culcare sa folosesti o crema de maine cu glicerina sau vitamine.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Zeamă de lămâie, ulei de măsline, etc. și consumă multe fructe și legume cât mai proaspete deoarece sunt surse de vitamine dar nu uita și de lactate care sunt sursă de calciu.
Pa, pa.

| χZαнαяєℓ a răspuns:

Bună.
Folosește ulei de măsline. Nu de ricin. Cel de ricin este pun pentru păr nu pentru unghii. Ține unghiile timp de 5 minute în ulei de măsline sau de porumb. Clătește apoi dăte cu cremă de mâini. Dacă vrei poți să mergi la farmacie să îți iei cremă pentru unghii. Așa o să reușești să le întărești și nu e mai exfoliază așa. :d
Baftă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Tratamentul cu zeama de lamaie este unul dintre cele mai bune tratamente naturiste, aflate la indemana oricui pentru intaririea si stimularea cresterii unghiilor. Dupa doar o saptamana de folosire a tratamentului, unghiile devin mai rezistente si au un aspect mai sanatos. Zeama de lamaie se aplica de 2-3 ori pe zi pe unghii cu ajutorul unei pensule (din aceea care se foloseste la aplicarea lacului de unghii).
Este foarte important sa se foloseasca doar suc de lamaie proaspat si sa nu se spele mainile timp de 2-3 ore de la apliacarea pe unghii a tratamentului.
Te pup!

| RoxanaCC a răspuns:

Ulei de ricin, putin incalzit-masezi unghiile de 2-3 ori pe zi. daca ti se exfoliaza unghiile e posibil sa ai lipsa de calciu si uleiul sa nu ajute foarte mult.

| Deniiidk explică (pentru RoxanaCC):

Pai daca aveam lipsa de calciu nu imi apareau niste pete albe pe unghii?

| RoxanaCC a răspuns (pentru Deniiidk):

Nu, doar se exfolieaza, fara pete, adica eu asa am patit si am optat pentru manichiura cu gel tongue

| Deniiidk explică (pentru RoxanaCC):

Eu vreau sa am unghiile mele naturale!