| Diianaa a întrebat:

Cine imi da un site sau imi explica cum fac scoicile perle? happy...scuzati exprimarea laughing... funda, vot. ce vreti voi :*:* [scuzati categoria ]

Răspuns Câştigător
| MariiMelon a răspuns:

Buna! Am gasit si eu acum 2 zile intr-o enciclopedie.

Pasul 1

O piatra mica sau un fir de nisip iritant se prinde in interiorul cochiliei stridiei.

Pasul 2

Pentru a-si proteja corpul moale stridia acopera piatra cu sidef de pe marginea co chiliei sale.

Pasul 3

Dupa un an sau mai mult, se formeaza in interiorul stidiei o perla neteda, rotunda si nu mai exista nicio iritatie.

Pai sper ca ti-am fost de folos! Funda?big grinCa sunt nouasad

| Diianaa explică (pentru MariiMelon):

Mi-ai fost de folos :*...multumesc mult happy.si da, ai funda >big grin

4 răspunsuri:
| MariiMelon a răspuns:

Multumesc mult:*