| publicname a întrebat:

Cine imi explica cum se prepara si cum se aplica o masca de argila (o am in stare pudra in niste pliculete) primeste fundita :*

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Pe lângă pudra de argila ai nevoie de lapte proaspat și miere de albine. Se amesteca argila cu laptele, se adauga mierea, dramuind componentele astfel incat compozitia rezultata sa fie de consistenta unei smantani.
Odata preparat acest amestec, se curata fata cu un demachiant, se leaga parul cu o bentita, și se aplică pe față și pe decolteu. Dupa 20-30 de minute, se clateste fata cu apa rece, se tamponeaza usor cu un prosop (eu nu mă șterg, las fața să se usuce de la sine)si, in functie de obiceiuri, se lasa sa respire sau se foloseste o crema usoara.
Aceasta masca are efect calmant (datorita argilei), nutritiv (laptele) si emolient (mierea). In vechime, mierea era folosita la tratarea infectiilor, deci are si efect antibacterian, de calmare a tenurilor iritate.
Tine minte insa, pentru ca mastile facute in casa sa dea rezultate bune, trebuie neaparat însoțite de somn, hidratare si un regim alimentar echilibrat.
Să ai o zi cu zâmbet!

3 răspunsuri:
| iulik1994 a răspuns:

Buna.eu am folosit pudra de argila.pui pudra intr-un vas(nu prea mare),apoi pui apa peste ea pana se face ca o pasta. daca ai avea si putin miere de albine ar fi indicat.dar merge si simplu,fara miere,apoi aplici pe fata si lasi sa se intareasca(mentionez ca mai intai trebuie sa te hidratezi, adica sa bei apa inainte de aplicarea mastii), lasi max 10-15 min si apoi te speli pe fata cu apa calduta.:* funditabatting eyelashes?

| Andra_2494 a răspuns:

Poti sa amesteci cu cateva picaturi de lamaie daca ai cosuri...o poti intinde cu degetele.

| andreeatpu_9367 a răspuns:

Daca o folosesti pentru acnee prepara o pasta din argila si apa. pentru ten uscat foloseste suc de piersuca, miere, lapte, suc de rosii. pentru ten gras foloseste suc de lamaie, castravete,,