| Ionelarebela a întrebat:

Cine imi poate explica si mie despre functii (functia liniara)

3 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Salut!
Funcţia liniară f(x) are formula f(x)=ax+b.nu prea mai ştiu ce să îţi spun. dacă ai da un exemplu concret te-aş putea ajuta mai bine.

| TrustMe a răspuns:

Functia liniare :-? asta parca era functia de gradul I. pai la functii nu trebuie decat sa cunosti niste formule care sunt foarte usoare. uite aici formulele http://www.e-formule.ro/wp-content/uploads/functia-liniara.htm

| nebunatica2967 a răspuns:

Pai...functia liniara=ax+b, unde a=panta