| jokerul88 a întrebat:

Cine imi recomanda un remediu bun pentru cosuri?

Răspuns Câştigător
| Fizy93 a răspuns:

Daca ai tenul gras iti recomand sa te speli foarte des cu apa si sapun, nu vreau sa fac reclama dar iti recomand Protex! Daca esti adult si ai barba, rade-te si da-te cu after shave sau clearskin cu alcoolwinking

| jokerul88 explică (pentru Fizy93):

Mersi de raspuns chiar asta fac de mai multe zile ma spal cu apa si sapun pe fata dar cu sapun dove

| Fizy93 a răspuns (pentru jokerul88):

Si ala e bun, apropo, nu te lua cu cremele... 1 la 100 sunt bune happy

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei este Zineryt. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes.

| jokerul88 explică (pentru NOname):

Multumesc mult

Janina
| Janina a răspuns:

Zynerit

| white_2190 a răspuns:

O crema pentru cosuri destul de buna este crema cu extract de melci.eu am folosit si aveam tenul curat.:) daca gasesti si vrei sa folosesti poate te va ajuta.:) sau poti sa citesti aici http://www.mayra.ro/......e-urgenta/ succes

| white_2190 a răspuns:

Alcoolul nu este bun pentru ten! arde.mai bine sa foloseasca o crema sau altceva dar fara alcool k nu este bun.mai mult inrautateste lucrurile daca se da cu un tonic care contine alcool happy si daca are un ten acneic nu o sa rezolve foarte multe daca se spala din 5 in 5 minute, ci are nevoie de un tratament.pentru ca, cosurile pot fi de la o problema interna a organismului happy succes

| Fizy93 a răspuns (pentru white_2190):

Stiu ca nu e bun, nici nu am zis sa abuzeze de el, dar dupa ce se barbiereste nu strica putin after shave sau ceva alcool

| jokerul88 explică (pentru white_2190):

Multumesc

| Fizy93 a răspuns:

Am uitat sa iti scriu inca ceva, incearca si infuzie cu ceai de musetel.

| ghiolbitza a răspuns:

Wa, eu am folosit zynerit 3 ani de zile.Atata mi-a luat ca sa-mi dau seama ca nu e bun de nimic.Iti recomand chiar sa il eviti. Am o prietena care e studenta la medicina si mi-a adus ea o crema, se cheama RETIN-A, a insistat sa o folosesc, cu toate ca mi se luase deja de creme si produse anti-acneice. Spre surprinderea mea chiar functioneaza, in doar o saptamana mi-a curatat tot tenul, faza naspa e ca e foarte puternica, usuca rau de tot, de aceea va trebui sa aplici doar pe cate un cos in parte si nu sa intinzi pe toata fata, altfel risti sa te exfoliezi. Costa cam in jur de 14-15 lei si cred ca se gaseste in farmacii. Daca merge, te rog sa confirmi aici ca sa vada si altii cu aceeasi problema.

| jokerul88 explică (pentru ghiolbitza):

Mersii o sa ma interesez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia asta de la Ivatherm e magica : http://www.farmaciastejara.ro/ivatherm-aknesyt-p-2659.html. Deci in 3 zile ditamai cosul care mai era si in piele si rosu, dragu de el, a disparut de tot. Ce e drept ca eu ma dadeam doar seara desii trebuia de doua ori pe zi. Ce mi s-a parut magic a fost ca din prima seara a facut coaja si tot asa pana la nimic! Eu nu mi-am luat'o in varianta full size pentru ca nu am cosuri, imi apar in perioada superba a lunii dar poate ii ia lu fratimiu si o sa profit de ea mai mult. :))

| jokerul88 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru raspuns o sa ma 9nteresez

| anonim_4396 a răspuns (pentru jokerul88):

Nu ai pentru ce, succes. PS : daca folosesti o varianta care usuca tare tenul ar fi indicat sa folosesti si o crema hidratanta.

| jokerul88 explică (pentru anonim_4396):

Mersi esti o dragutzaaaa:*:*:*

| anonim_4396 a răspuns (pentru jokerul88):

Nu ai pentru ce, succes, astept vesti dupa tratament. big hug

| jokerul88 explică (pentru anonim_4396):

Chiar azi am fost la dermatolog si m-am interesat de aceste produse care mi-au recomandat cei de aici! dar o sa-ti timit un mesaj dupa ce vad rezultatele! 1 mersi totusi de raspuns te puuuuuuuuuuuppppp

| anonim_4396 a răspuns (pentru jokerul88):

Ah ok mult succes. O zi buna. :*

| Zmantana a răspuns:

Sincer si fara gluma, o fata... Nu stau acum sa explic stiintific de ce ca nu vreau sa scriu romane...

| jokerul88 explică (pentru Zmantana):

De asta nu duc lipsa nu it fa griji

| MaNNNNNNNiak a răspuns:

Dobicei cosirile apar ...cand t maturizezi daca ai parul mare nu mai lasa parul pe frunte lasa fruntea sa respire nushu ia-ti un sapun bun si dai cu el pe fata si dupa clatestete ( Nushu... sper ca sunt d ajutor )

| Valentina24 a răspuns:

O sedinta la cosmetica laughing Cea mai buna. Daca iei leacuri babesti nu o sa faci decat sa agravezi situatia. Acolo iti face un tratament de specialitate plus niste recomandari...

| annamylove a răspuns:

Zynerit,cosmetica.