| Ciutzy a întrebat:

Colorantul HENNA se aplica pe par ud sau uscat?

4 răspunsuri:
| DarkBlood32 a răspuns:

PROCEDURA

se amesteca si se omogenizeaza pulberea de colorant cu apa fierbinte în concentratie de 25% pudra - 75% apa. Lasati pasta în repaos cca.30 minute înainte de aplicare

nu se folosesc ustensile metalice, doar plastic, ceramica, lemn sau sticla

se aplica pe parul curat si uscat, cu pensula sau manual, într-un mod cât mai uniform de la radacina catre vârful firelor de par, suvita cu suvita

se îndeparteaza imediat urmele de pasta de pe frunte, urechi sau alte zone ale pileii

se acopera capul cu folie sau o casca de plastic peste care se înfasoara un prosop (este posibil sa se pateze!) sau un alt material textil

compozitia se lasa sa actioneze de la 30 minute pâna la 3 ore, dupa care parul se clateste abundent

| miamia1 a răspuns:

Pe parul ud. Inainte de a aplica henna, pune-ti o masca hranitoare sau un balsam, lasi 30 min sa actioneze, te clatesti bine-bine si. parul e gata sa fie vopsit:)... Stii bine cum se foloseste henna? Uite un tutorial:p :
http://www.youtube.com/watch?v=6FXdl5Fi-o0

| Ciutzy explică (pentru miamia1):

Mersihappy

| miamia1 a răspuns (pentru Ciutzy):

Eu stiam din mai multe tutoriale ca se pune pe parul ud. daca antibibar a zis ca pe uscat, nu mai stiu ce aa.zic...