| xCascavaalProblemex a întrebat:

Crema de noapte, trebuie aplicata la intuneric?

Funditssa :* happy ♥ ♪

Răspuns Câştigător
| maria999 a răspuns:

Nu crema de noapte nu trebuie aplicata in intuneric.1. Are rol de a repara si hidrata pielea. Marele firme de cosmetice produc creme de noapte din ce in ce mai performate, adica mai bogate in substante nutritive si antiaging (vitamina C, vitamina E, ceramide, retinol, acid hialuronic etc). Daca ai trecut de 40 de ani, orienteza-te catre astfel de creme de noapte.

2. Un alt rol pe care il are crema de noapte este acela de a intari bariera protectoare a pielii, prin regenerarea celulelor si producerea de noi celule sanatoase. Aplica o astfel de crema in fiecare seara daca iti doresti sa-ti pastrezi tenul tanar pentru cat mai mult timp.

3. Cremele de noapte sunt, de regula, mai grase si mai consistente decat cele de zi. Datorita structurii lor, acestea furnizeaza o hidratare extrem de eficienta in timpul noptii. Foloseste crema de noapte seara pentru ca pielea va absorbi mai repede nutrientii decat daca este folosita ziua.

4. Cand dormi, temperatura corpului creste, iar corpul transpira, ceea ce duce la uscarea pielii. De aceea, cremele de noapte contin o mai mare cantitate de substante umectante, care ajuta la o mai buna umezire a pielii. Cea mai buna substanta umectanta este glicerina, asa ca uita-te dupa o crema care sa o contina.

5. Crema de noapte contine mai multe vitamine decat cea de zi, avand un grad lent de absorbtie. Nutrientii sunt creati in asa fel incat sa penetreze epiderma pe parcursul a catorva ore. Maseaza pielea usor pentru ca vitaminele sa patrunda profund in piele.

10 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Crema de noapte o aplici inainte de culcare...

| BiancaDenisa a răspuns:

Normal ca pe intuneric! Trebuie sa fie foarte intuneric in incaperea in care aplici crema pentru ca altfel nu va avea efect si vei ramane doar cu multe bubite rosii pe fata.

| georgeta27 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| Dolyta a răspuns:

Evident ca la intuneric, de aia e crema de noapte. Si cu crema de zi te dai cand e lumina afara. Doh!winking

| ElleElenaElle a răspuns:

Nu.

| RanyaRa a răspuns:

Normal ca nu trebuie pe intuneric. Se numeste "de noapte" pentru ca este oentru cand dormi.

| DeeaLauu a răspuns:

Nu trebuie aplicata la intuneric insa trebuie aplicata inainte de culcare pentru ca pe timpul noptii sa "actioneze"hee hee happy

| rozalia24 a răspuns:

Nu neaparat.

| Elena1699 a răspuns:

Eu nu folosesc crema de nopte, dar am o prietena care foloseste si de la care stiu ca crema de noapte ti-o pui pe fata la lumina ca sa vezi unde dai si mai ales inainte de culcare.