| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce sa ma dau pe calcaie? Chiar daca mi le exfoliez mai mereu, tot aspre si urate sunt!

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu am folosit o crema de la Scholl: heel repair cream. Gasesti si in hipermarket, la un tub mic, vreo 12-14 lei a fost. Iti dai dimineata si seara, apoi pui sosete cam 2-3 ore. E foarte buna, se vad rezultatele din a 3-a zi, insa dupa ce nu iti mai dai, am auzit ca revin la starea initiala. Eu nu mi-am dat de vreo 2 saptamani si inca arata ok calcaiele. O chestie pe care am observat-o e ca depinde cu ce te incalti. Eu si sora mea purtam tenisi si adidasi si vara, foarte rar sandale sau papuci si nu avem mari probleme cu aspectul calcaielor. Mama poarta numai papuci si are calcaiele crapate si aspre. I-am recomandat si ei crema asta, inca nu a luat-o, sa vedem rezultatele.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Foloseşte o cremă hidratantă pentru picioare. Dacă o foloseşti cu regularitate va avea efecte foarte bune.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Exista creme speciale pentru calcaie... cel de la Farmec este fff bun si eu l-am folosit si e foarte bun este pe baza de galbenele si glicerina si inmoaie pielea, se foloseste dupa fiecare dus... nu ar strica sa faci o vizita la pedichiura si sa ceri un tratament pentru calcaie... sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste dupa fiecare dus, crema speciala pentru calcaie, cu galbenele, sau produse de la Hemel, sau ulei de masline.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca la mine uleiul de masline e panaceu! Si chiar a mers!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc un suport de protectie pentru calcai. nu mi se mai exfoliaza deloc si s-au refacut, sa zicem, de cand port aceasta protectie. acest suport reduce impactul si fortele descarcate in calcai, genunchi, bazin si coloana.este indicat pentru durerile de calcaie, fasciite plantare, etc. eu mi l-am procurat facand comanda pe un site de tehnica medicala si mi-a fost adus acasa prin curier rapid. aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/products/Suport-protectie-calcai.html

merita incercat!