| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui sa fie un parfum de calitate? adica sa persiste mult, sa nu pateze ...etc.

Răspuns Câştigător
| ζøvعღ a răspuns:

1. Ambalajul. Parfumul trebuie să aibă un ambalaj dintr-un carton de calitate. Dacă vezi că ambalajul este bine confecţionat în cel mai mic detaliu ai deja un indiciu că produsul e autentic. Marile case de parfumuri îşi selectează cu foarte mare grijă furnizorii de ambalaje şi aceştia trebuie să îndeplinească condiţii dure de calitate care nu ar putea fi îndeplinite de cine ştie ce fabrică de falsuri din China. În caz că produsul cumpărat este tester, criteriile de mai sus nu se aplică, dar în schimb poate fi verificată calitatea sticlei şi bineînteles poate fi încercat parfumul, ceea ce este un test chiar mai important decât al ambalajului.

2. Codul produsului. Pe cutia produsului comercial sigilat (nu si pe cutiile de tester) există de cele mai multe ori un cod ştanţat care ar trebui să se regăsească identic şi pe flaconul parfumului.

3. Persistenţa parfumului. Un parfum original, pulverizat pe o bucată de hârtie sau pe un blotter trebuie să-şi menţină mirosul circa 24 ore sau mai mult, în funcţie de concentraţie şi de versiunea produsului, apă de parfum sau apă de toaletă.

4. Flaconul. Sticla parfumului, la fel ca şi cutia, trebuie să îndeplinească cerinţe foarte dure impuse de casele de parfumuri. Unele sticle sunt adevărate opere de artă şi sunt foarte greu de realizat. Dacă totuşi un producător neautorizat de ambalaje încearcă să falsifice un parfum, cu siguranţă sticla respectivă nu va arăta precum originalul, va avea imperfectiuni şi deficienţe de calitate vizibile.
De asemenea, flaconul trebuie să fie într-o condiţie perfectă şi nu ar trebui să prezinte scurgeri de nici un fel.

5. Limpezimea parfumului. Scutură sticla de parfum, dacă bulele de aer dispar în aproximativ 10 secunde, atunci acesta este autentic. Dacă nu dispar şi parfumul se prezintă spumos, înseamna că nu este cea ce cauţi.

6. Parfum fără impurităţi. În momentul agitării parfumului, lichidul nu trebuie să prezinte impurităţi de nici un fel. Dacă lichidul din interiorul sticlei este unul curat atunci parfumul este unul original.

7. Testul comparativ. După ce ai achiziţionat un parfum, ca să te asiguri de originalitatea lui poţi merge într-un magazin de parfumuri, pulverizează acelaşi parfum pe un blotter, apoi pe cel pe care l-ai achiziţionat pe o altă fâşie de carton şi, evident, mirosul trebuie să fie acelaşi imediat şi după puţin timp.
Sper ca te-am lamurit.

4 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Orice parfum de calitate pateaza! Pateaza, iar uleiurile esentiale ce le contine, deterioreaza tesatura!
Tocmi de aceea parfumul nu se pulverizeaza pe haine. Niciodata!
Regula de baza este intr-adevar sa persiste mirosul minim 24 de ore. Insa depinde pe ce parte a corpului ai pulverizat!
Parfumul se aplica pe partile cu puls: pe gat, la incheieturile palmelor, pe incheieturile interioare ale coatelor si ale genunchilor si in spatele urechilor.
Nu se foloseste parfumul pe post de deodorant, nu il pulveriza la subtioara.In contact cu transpiratia va iesi un dezastru, plus ca pot aparea grave iritatii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Un astfel de parfum este foarte scump.
Să aibă ca notă de bază moscul, ca să persiste.
Te pup!

| baddgirl a răspuns:

Hey
Un parfum de calitate este scump, evident nu are voie sa pateze hainele, sa persiste.Sunt si ele pe categorii:apa de toaleta,apa de parfum, parfum si esenta de parfum. Ultima categorie este cea mai puternica si persista si zile intregi, iar pe haine si saptamani.Cel mai indicat sa cumperi parfumuri este sa o faci de la magazine de parfumuri, acolo ai siguranta ca ele nu au fost diluate cu apa.Dai un ban in plus, dar iei ceva de calitate.happy

| Anonimaa77 a răspuns:

Crede-ma un parfum de calitate este foarte, foarte scump. Http://www.stilmasculin.ro/......ntrafacut/