| DotPunct a întrebat:

Cum as putea face sa nu ma mai inrosesc atunci cand un profesor ma ridica in picioare sa raspund? Azi eram la psihologie si profesoara mi-a zis sa ii dau un exemplu si ma pierdusem de totsad, dar am raspuns pana la urmalaughing. Am mai vorbit anul trecut cu ea despre faptul ca sunt prea timida si ma inrosesc repede, dar nu reusesc deloc sa ma,, tratez".sad Ma puteti ajuta cu sfaturi?

3 răspunsuri:
| AlexandraCroft a răspuns:

Buna Dotie!
Asa am fost si eu in generala dar m-am tratat si acum numai sunt deloc asa!
Aici depinde si de tine dupa cum te privesti tu, incearca si sa numai tii cont de parerile altora si sa te subapreciezi.De obicei persoanele de genul tau. Pentru a putea vorbi in public fara a te balbaii, a nu fi siliti sa taceti pentru a evita situatiajenanta, sau pentru a va impune, adica sa iesiti din tiparul urantului tacut, va trebui sa inveti sapuneti parerea si sa o sustineti, sa abordati cu incredere o situatie necunoscuta si sa inspirati respect celor din jur. Daca te-ai decis sa te schimbati felul de a fi, atunci trebuie sa fai in asa fel incit sa reusiti. Pentru a va impune in fata altora, trebuie sa va impuneti in primul rand in fata dumneavoastra, adica sa cresteti increderea in sine. De cele mai multe ori, inhibitia sociala apare datorita fricii de a fi criticat sau judecat si deci de a fi neplacut in fata celorlalti. Pasul cel mai important si indispensabil este de a va dezvolta increderea in sine, adica sa nu tineti cont de parerile altora si sa nu va depreciati.
Daca ai trat atunci cand sa vorbesti in public sau de fata cu colegii tai tin sa te anunt ca este absolut normal pentru ca este exprimarea trecatoare a sentimentelor inaintea unei activitati.Important este sa stii cum sa te controlezi pentru a-ti putea demonstra cunostiintele.Pentru a numai avea trac trebuie sa gandesti pozitiv si sa fii foarte pregatita atunci cand s-ar putea sa raspunzi la clasa.
Sper ca ti-am putut fii de folos multa sanatate iti doresc!

| Siracuzia a răspuns:

Buna! Si eu sunt la fel de rusinoasa[eu sunt in clasa a 8-a]. Incearca,atunci cand iti auzi numele,sa nu intrii in panica pentru ca nu esti singura in clasa si sa inspiri adanc, sa gandesti in sinea ta ca stii sa raspunzi, sa ai incredere in tine.happyBafta!

| ゲオルギ a răspuns:

Fondul de ten big grin.