| NowForYou000 a întrebat:

Cum faci ca dupa ce iti vopsesti parul, culoarea sa persiste mai mult timp. Exista un ingredient natural? Pentru ca as vrea sa cumpar masca pentru par vopsit de la Gerovital. Dar prefer ceva natural. Deci, cum fac sa persiste culoarea mai mult?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Pentru a-ti mentine culoarea parului, dupa un proces de vopsire sau nuantare, urmeaza urmatoarele sfaturi:
- foloseste un sampon special conceput pentru parul vopsit care are si proprietati de conditioner;
-tine minte: vopseaua de nuanta rosie (roscatul) isi pierde cel mai repede puterea de nuantare. Culoarea dispare cel mai repede pentru ca moleculele folosite in aceste tipuri de vopsele, sunt foarte mari. Asa ca, daca ai o nuanta roscata, cel mai probabil va trebui sa iti re-vopsesti parul mai des decat ai aplica alta nuanta.
-Pentru a preveni disparitia culorii, incearca sa reduci frecventa cu care iti speli parul. Pentru a mentine toate acele uleiuri naturale ale parului care iti conditioneaza vopseaua, e recomandat a-ti spala parul de 2-3 ori pe saptamana maxim.
-daca simti ca vrei sa te speli mai des, foloseste un sampon uscat. Iti recomand cel de la Batiste.
- cand iti faci doar dus, fara a te spala pe cap, protejeaza firul de par impotriva umiditatii si a aburilor cu un prosop.
- trebuie sa reduci temperatura apei cand te speli pe par. Nu-ti spala parul cu apa foarte fierbinte!
- evita sulfatii din produsele cu care iti speli parul (uita-te pe lista ingredientelor): cauta etichete care specifica "sulfate-free". Sulfatii contin sare. Ca urmare, acestia vor deshidrata parul si culoarea se va pierde rapid.
-foloseste tratamente Leave-In.
-aplica masti preparate chiar de tine, 1-2 ori pe luna din: banane, avocado, galbenus de ou, otet, ulei de masline etc.

| NowForYou000 explică (pentru Lostlyric):

Inca o intrebare : daca folisesc samponul de la Gerovital pentru par vopsit fara mască, culoares tot va persista, nu? Iar eu mai folosesc tinctura de ardei iute si urzica pentru cădere, acestea afecteaza cu ceva culoarea?

| Lostlyric a răspuns (pentru NowForYou000):

Nu iti recomand samponul de la Gerovital, pentru ca are sulfat. Insa, daca ai folosit o vopsea pe baza de amoniac, nu mai conteaza. Poti sa-l folosesti. Folosirea unei masti sau al unui conditioner este obligatorie. Poti folosi o masca din aceeasi gama.
Daca vrei sa folosesti tinctura, iti recomand sa astepti 1-2 saptamani dupa ce ai vopsit parul. Aceasta nu se foloseste in caz de leziuni sau iritatii. Iar scalpul este iritat dupa un proces de vopsire.
Poti sa dai un ochi si pe acest topic, unde am explicat efectele amoniacului: https://www.tpu.ro/beauty/ce-efect-are-amoniacul-asupra-parului/#16309346

| NowForYou000 explică (pentru Lostlyric):

Eu am folosit o vopsea cu ulei de argan. Nu stiu daca continea amoniac.

6 răspunsuri:
| porcarumadalina a răspuns:

Cumparati sampon special pentru par vopsit

| perversa098 a răspuns:

Daca vrei ca culoare sa persiste mai mult, imediat dupa ce ai terminat de vopsit parul, sa tii cam doua ore vopseaua in par.

| Lostlyric a răspuns (pentru perversa098):

Nu stiu daca ti-ai urmat vreodata propriul sfat, dar ti-o spun prieteneste: daca vei sta 2 ore cu vopsea in par, intr-o zi te vei trezi fara par, eventual si fara scalp.