| JesusGee a întrebat:

Cum imi pot inalbi dintii? Am inteles ca pot cu sare. O data la cat timp? Stiu ca macina smaltul cu timpul.
Mentionez ca ma spal cu Blend-a-med sau Colgate. Cine a mai recurs la metoda asta? Este buna pana la urma?

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sarea nu stiu cat ajuta dar functioneaza bicarbonatul de sodiu. Te speli cu el de 1-2 ori pe saptamana si in timp se vor vedea rezultatele. In ceea ce priveste pastele de dinti, singura care am vazut ca are intr-adevar efect e Colgate Max One, albeste dintii intr-o saptamana daca o folosesti de 3 ori pe zi, insa e un pic mai scumpa decat o pasta obisnuita.
Si evident te poate ajuta o vizita la cabinetul stomatologic, un albire profesionala costa cam 100 euro, mai exista si airflow, detartraj care sunt mai ieftine.

| Zapa12 a răspuns:

Cu sare e singura metoda care nu prea iti afecteaza dintii sau smaltul.Chiar acum 2 zile am fost la doctor si mi-a spus ca exista tratamente dar sunt foarte nocive si chiar si cei care le-au facut au renuntat la ele.Nimeni nu o sa te sfatuiasca sa le incerci.
Pasta de dinti si sarea. altceva nu prea exista.

| Crucified a răspuns:

Si blend-a-med este buna si colgate si ca sa tii inalbesti natural foloseste lamaie. funda? eu ii aveam foarte galbeni acum ii am foarte albi.winking

| FataAmintirilor a răspuns:

Eu folosesc si pasta de dinti, dar din cand in cand ii mai inalbesc cu: bicarbonat, sare si lamaie.dar mai mult cu bicarbonat! Sa iti spun cum sa procedezi- intr-o lingurita iei bicarbonat si pui un strop mic de apa il aplici pe dinti, sau il pui pe periuta de dinti si te freci bine dupa aia te clatesti cu apa! la fel si cu sarea...si cu lamaia pui cateva picaturi pe periutasau pe dinti! succes happy

| Dizzч a răspuns:

Am gasit undeva o metoda cu sare si capsuni...ca sa nu mai fie chiar atat de rau si la gusthappy
Faci pasta 2 capsuni mai mici [sau una daca e mai mare], amesteci cu niste sare de masa si te speli cu ea ca si cum ai folosi pasta de dintilaughing
E destul de buna metoda dar trebuie sa o faci de mai multe ori daca vrei sa ai rezultatetongue

| KaTy20 a răspuns:

Eu stiu ca, Colgate-the BesT

| Annesss a răspuns:

Eu mai folosesc din cand in cand bicarbonat de sodiu alimentarhappy curata foarte bine. Dupa ce te speli cu bicarbonat clatesti si apoi te poti spala cu pasta de dinti big grin.