| DAC a întrebat:

Cum obtin un machiaj corect, cu un aspect estetic?

Răspuns Câştigător
| AikkoxD a răspuns:

Îţi cureţi bine faţa. Te speli cu săpun Dove, apoi dai cu o soluţie astringentă şi apoi cremă hidratantă + cremă de ochi. După vreo 10 minute, aplici bază de machiaj. Foloseşti corectorul pentru a ascunde cearcănele şi a lumina zona din jurul nărilor, coşurile. Apoi aplici fond de ten, în puncte, pe faţă şi întinzi cu degetele. Încearcă să păstrezi o singură direcţie, de sus în jos. Umezeşti puţin de tot degetele şi tamponezi uşor faţa. După 2-3 minute, dai cu pudră, cu o pensulă mare, dar o scuturi să elimini surplusul de pudră. Aplici şi puţin pe gene, să nu se lipească de la rimel. Ăsta îl aplici în zig-zag şi roteşti periuţa la fiecare aplicare. După primul strat, aştepţi 10 secunde şi mai dai alt strat. Nu te da mai mult de 3 straturi. Le separi uşor cu o scobitoare/pensetă. Dacă foloseşti fard, alege unul mat, într-o nuanţă neutră, gen bej, maro deschis. Creion, dacă foloseşti, de la jumătatea ochiului spre exterior, cu o uşoară codiţă. Sprâncenele la fel, dai cu creion, de la jumătate spre exterior, apoi le piepteni să elimini surplusul. Pentru blush, zâmbeşte larg şi aplică pe pomeţi. Luciu de buze şi ai terminat.

5 răspunsuri:
| Andre3aCrystina a răspuns:

Pai poti cauta pe youtube "tutoriale machiaj" si vezi acolo.Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| JeSuisAnonyme a răspuns:

Incearca un machiaj cu mai putin fard de pleoape, de preferinta doar un creion de ochi de o culoare placuta. Ruj slab (culoarea pielii, crem, portocaliu sau roz mat). Un rimel care sa nu iti "lungeasca" genele neaparat, doar sa aratate natural, (daca esti blonda ar fi de freferinta maro).

Un aspect estetic tine de simplitate si perfectiune. Incearca sa nu exgerezi cu culoriile tari si incearca fonduri de ten usoare care sa nu iasa foarte tare in evidenta.
Succes! Funda, te rog frumos? happy