| XdDianaaXd a întrebat:

Cum pot face felicitari prin tehnica quilling?
Am vazut un video si iti trebuie o chestie speciala.Nu le pot face altfel?Mai simplu?Multumesc:*

4 răspunsuri:
| LucaTheodor a răspuns:

Cred ca vorbesti de acul quilling!
Poti cumpara unul cu maxim 10 ron de la librarie!
Sau daca vrei sa improvizezi unul folosesti o scobitoare, ii tai varful si il crestezi.
Ai nevoie si de fasii!
Fasiile le poti confectiona din hartie cartonata colorata! Le tai cu latimea de 0, 5 cm.
Daca nu poti sau daca tie mai comod le poti cumpara cu maxim 20 lei! Cele mai ieftine 3 ron/lei!

| Reiki a răspuns:

Probabil ca vorbesti despre acul pentru quilling. Este ieftin sa-l cumperi dar se poate face si dintr-un ac gros caruia ii despici urechiusa si celalalt capat - ca sa nu te intepi - il poti introduce intr-o bucatica de lemn.
Pentru felicitari e simplu,hartie colorata - se gaseste foarte ieftina la librarii sau papetarii - si te inspiri, pentru diferite modele, de pe net. Asta pana vei face tu o felicitare asa cum iti doresti. Succes.

| Rallu99 a răspuns:

Iti trebuie o scobitoare si un cuter sau cutit:
iei scobitoarea ii tai unul din varfuri apoi crestezi putin pe mijloc, si bagi fasia de hartie in crepatura apoi rulezi.
Foarte usor poti face fasii de hartie cu un linear foarte lung si un cuter:
pui coala de hartie in latime pe un carpator mai mare sau ceva mai dur incat sa nu tai masa pe care lucrezi, apoi pui linearul pe latimea coalei sitaie cu cuterul fasii subtiri, incearca sa le tai pe toate la fel de late.
sper ca te-am ajutat :*

| felicitarihandmade a răspuns:

XdDianaaXd, imi inchipui ca la inceput oamenii au folosit diverse improvizatii si abia apoi si-au creat si instrumentele necesare.

Ai aici cateva metode de a-ti confectiona singura acul/instrumentul pentru quilling
http://www.felicitarihandmade.com/quilling-elemente-baza.html

Mult succes!