| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa am niste unghii mai frumoase si cum pot sa le intretin mai bine?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima data trebuie sa le dai o forma, adica sa nu aiba colturi, sa fie taiate ca lumea. Daca nu te descurci singura, mai ales pentru mana dreapta, roaga-ti o prietena sa te ajute, sa ti le pileasca ea. Foloseste zilnic, de mai multe ori, o crema buna pentru maini si unghii(eu iti recomand una de la Oriflame, cu migdale, e foarte buna si miroase frumos). Daca vrei sa le lasi sa creasca, nu-i musai sa le tai de fiecare data cand iti faci manichiura, doar le pilesti putin pe la colturi. Daca folosesti oja, inmoaie-ti unghiile in apa calduta cu cateva picaturi de lamaie inainte sa le vopsesti.Tot inainte sa le vopsesti, indeparteaza pielitele inestetice si nu uita de periuta pentru cuticule(pielitele de la baza unghiei). Cuticulele sa nu le tai, indeparteaza-le cu o periuta moale. Apoi da-ti intai cu un lac transparent, inainte sa pui oja colorata pe unghie. Oja se aplica din trei miscari simple, doua lateral si una pe mijloc.Ai nevoie si de un baton corector, pentru cand iti dai cu oja pe langa unghii.Cand le stergi, nu folosi acetona, ci un dizolvant de unghii. Eu iti recomand unul de la farmec. Dupa aplicarea ultimului strat de oja, da-ti iar cu un strat subtire de lac transparent, pentru o mai buna rezistenta a ojei colorate.Ca sa verifici daca oja s-a uscat, foloseste-ti varful limbii(stiu ca suna ciudat, dar asa se face, am citit eu in "Cosmopolitan" si mi-a zis si manichiurista). Atinge usor unghia lacuita cu varful limbii.Asa vezi daca s-a uscat si nici nu-ti strici lacul. Fa-ti si masaj la maini, de cate ori ai ocazia.Nu-ti roade unghiile(nu cred ca e cazul, dar eu iti spun, oricum big grin), pileste-le cam o data pe saptamana.

| buburuzAndreea a răspuns:

Ca sa fie mai rezistente, sa nu se exfolieze sau sa se rupa, am auzit ca e foarte bine sa le freci din cand in cand cu o felie de lamaie. Clatesti si apoi dai cu ulei de masline.

Ai mare grija si cu detergentul si alte produse de curatare, sunt unele cu foarte multe substante chimice care iti pot face unghiile sa nu mai arate asa de bine. Cel mai bine ar fi sa folosesti manusi, se gasesc mai la toate magazinele.

Vitamina A si vitamina B5 ajuta, de asemenea. Inceraca la farmacie! big grin

| Elena321 a răspuns:

Buna iti propun cateva retete pentru unghii.
Prima reteta:

La prima reteta iti trebuie

1 lingura miere
1 galbenus de ou
1 lingura de sare
2 linguri de ulei de masline

Cum se prepara:

Pune doua linguri de ulei de masline intr-un castronel mic. Apoi pune galbenusul si amesteca cu o lingura. Dupa aceea pune lingurita de miere si peste miere lingurita de sare. Apoi amesteca bine timp de 30 sec.

Dupa ce ai terminat de preparat reteta baga unghiile in ce ai preparat si stai 2 min. Aceasta reteta te ajuta sa ai unghiile rezistente. Si o sa le ai si lungi eu am incercat reteta si am unghiile super!

Alta reteta pentru cuticule

Pasul 1 Amesteca intr-un castron un pahar de suc de ananas, un galbenus de ou si sucul de la o jumatate de lamaie.
Pasul 2 Inmoaie unghiile in compozitie timp de 15 minute. Asigura-te ca se inmoaie toate unghiile, inclusiv cuticulele.
Pasul 3 Clateste mainile si lasa-le sa se usuce. Impinge cu grija cuticulele inapoi cu ajutorul unui betisor.

Intareste-le!

Adevaratul secret pentru unghii rezistente este sa mananci si sa bei ceea ce trebuie. Laptele este plin de calciu- care este minunat pentru unghii precum si pentru dinti si oase. Mancarurile precum pestele vor ajuta la formarea unor unghii sanatoase. O conserva de peste ajuta la intarirea unghiilor.De asemenea, laptele cu cereale sau ca bautura racoritoare este minunat!

Daca ai unghiile subtiri si se rup mereu, nu folosi oja decat la ocazii speciale. atunci cand cureti camera poarta manusi de cauciuc pentru a-ti proteja mainile si unghiile!

Aoleu!
ai foarte mare grija cu cuticulele.
Nu le impinge prea inapoi sau prea tare, altfel te vei rani sau vei vatama unghia care creste dedesubt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai simplu : in fiecare seara unge-ti /maseaza-ti unghiile cu ulei ca floarea soarelu incalzit.
Intr-o saptamana ai sa ai unghii tari si care nu se mai exfoliaza.
E ceva verificat nu vorbe.
In rest, sa fie curate, cu pielitele taiate, sa le dai o forma frumoasa.Ai grija la igiena si, obligatoriu, sa nu mai foloseasca nimeni instrumentele tale de manichiura/pedichiura.

| al3xuzza22 a răspuns:

Pai sa nu le rozi sa le lasi sa creasca si sa-ti iei un un tratament pentru unghii (lac pentru unghii) de la avon

| aleea a răspuns:

PT aceasta problema exista cea mai buna solutie care a functionat ca multa lume produsele naturiste pe baza de miere si ceara de albine, pentru mai multe detalii intra pe id alexandra_ebg si o sa vb

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pooi apa fierbinte intr-o farfurie si 2-3 linguri de sare de mare tii pina se raceshte apa dupa asta tai o felie de pamie pi pui pe unghii