| Popescu1Andrei2 a întrebat:

Cum pot sa imi albest dintii fara sa merg la dentist?

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Daca te speli pe dinti dupa fiecare masa si folosesti apa de gura pentru albirea dintilor, o sa vezi rezultatele.

| IsabelaIssa a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu nu se foloseste in fiecare zi, doar de 2 ori pe saptamana.

| OnuOnulică a răspuns:

Folosește bicarbonat de sodiu pentru albirea dinților.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Niste clor.

| PeFuga a răspuns:

Spalat pe dinti dimineata si seara+ata dentara+apa de gura speciala. Insa daca ai depuneri de piatra pe dinti si pete mai vechi e bine sa mergi intai la un cabinet pentru o igienizare profesionala si apoi sa continui acasa sa pastrezi sau sa imbunatatesti culoarea dintilor.

| Popescu1Andrei2 explică (pentru PeFuga):

Ce sunt depunerile de piatra? petele albe?

| PeFuga a răspuns (pentru Popescu1Andrei2):

Mai degrabă niste urme galbui spre maroniu la baza dintelui si interdentar. Sunt de obicei mai prezente pe partea dinspre limba unde nu se insista cu periajul. Cauta pe Google "tartru" si ai sa te lamuresti. E important sa scapi de depozitele de piatra pentru ca ele pot cauza probleme parodontale (cu gingiile) care pot duce in timp la pierderea dintilor!

| Dolyta a răspuns:

Pui bicarbonat de sodiu pe periuta si te speli cu el ..sau iti iei pasta de dinti pentru albire... evident ca rezultatele nu vor fi imediate.