| Ford a întrebat:

Cum pot sa imi intaresc sistemul imunitar zi de zi?

12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mult ajuta dieta si programul tau zilnic. Despre o dieta rationala poti citi mai multe aici: http://www.mypyramid.gov/
Si despre program: sport, activitati fizice diverse, cel putin sa mergi ~5 km pe zi pe jos, sa nu ignori somnul, normal este sa dormi ~7 ore/zi. Buna dispozitie, sentimentele pozitive, au un efect bun asupra sanatatii, stresul, sentimentele negative, au un efect negativ. Natura, padurea, animalele, etc, pot avea un efect pozitiv.

| Serendipity17 a răspuns:

Mananca sanatos si echilibrat. Multe fructe si legume, lactate, cereale integrale...Toate astea ajuta. Exista si pastile dar eu zic sa nu iei.

| Overdose a răspuns:

O alimentaţie potrivită, precum şi lactatele, fructe şi legumele, mai ales pe timp de toamnă.
Copiat de pe un site:
"Ciupercile sunt bogate in seleniu si antioxidanti, cel dintai protejand organismul de gripa.

Pepenele este bogat in antioxidanti si glutation, acesta ajutand organismul sa lupte mai bine cu infectiile.

Varza este tot o buna sursa de glutation, care te ajuta sa-ti intaresti sistemul imunitar.

Migdalele, nu mai mult de o mana, au capacitatea de a-ti revitaliza sistemul imunitar si a oferi organismului o doza sanatoasa de Vitamina E, riboflavina si niacina, Vitamina B.

Citricele sunt o sursa comuna de Vitamina C si flavonoide, protejand organismul de gripa. Ele ajuta la activarea sistemului imunitar.

Usturoiul, cu antioxidantii continuti, protejeaza de bacterii si chiar stomacul de ulcer.

Ceaiul, indeiferent ca e negru, verde sau alb, abunda in polifenolir ce lupta cu radicalii liberi ce ataca celulele.

Spanacul, bogat in fibre, Vitamina C si folati, ajuta la dezvoltarea celulelor si la regenerarea acestora."

Cartofii dulci contin Vitamina A si antioxidantul beta caroten, ce lupta cu radicalii liberi... mai mult

| CybeRAthlete a răspuns:

Vitamine, dar nu recomand in exces... din proprie experienta iti spun asta

| SatanaInIzmene a răspuns:

Zi de zi pana ajungi nemuritor?

| acdcfan a răspuns:

Sa mananci multe fructe si legume si alta mancare sanatoasa si sa eviti cat mai mult chestii de genul fast food, chipsuri, acadele, bomboane in exces, etc.

| andrada_8531 a răspuns:

Eu asta iarna mancam grapefruit cu miere. E bun si iti si faci plinul de vitamine. De asemenea ia si vitamax. happy

| ColourMePretty a răspuns:

Consumand multe fructe, legume.Si bea Actimel. e foarte bun!

| Loly_2054 a răspuns:

Eu am auzit ca e bine sa bei suc de fructe, ceea ce fac si eu de 2 ani si nu am racit nici macar odata. Iti storci in fiecare seara aproximativ 2 bucati de grapefruit si o lamaie, eventual daca vrei si portocale(2). Pe mine ma ajuta sper sa te ajute si pe tine :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand SEPTILIN e foarte bun. Dar ai grija. e din plante si are gust oribil :-& http://www.pcfarm.ro/produs/564/Septilin

Mie mi l-a recomandat un medic :)Funda?

| Dean1996 a răspuns:

Mananca mult pestebatting eyelashes
Sau invata laughing, ca sa te obisnuiesti cu durerea de cap pe care o ai atunci cand te straduiesti sa inveti ceva(si ceva-ul ala e ori foarte greu de invatat, ori e lung) crede-ma, merge; P

| pixxiejojo a răspuns:

Incearca sa faci o cura cu ulei de catina! Este destul de ieftin si se gaseste in farmacii! Bafta!