| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa slabesc? fara medicamente? am incercat tot felul am dat jos 6 kg in 2 luni,... dar vreau sh alte metode, vreau ceva care sa dea rezultate mai repede sh mai bune, cel mai bun rasp primeste funda:d.:*

Răspuns Câştigător
| Gabbytzu a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa faci sport(adica' sa alergi)
Si eu tin regim si nu am alergat mie mi-a sp si medicul ca alergarea doar te mentine in forma
Eu am slabit 10 kg in 2 luni.
Trebuie doar sa-ti fixezi 3 mese pe zi, iar ultima sa fie la 20:00
Alimente interzise:
1. Dulce:zahar,miere,gem,dulciuri,prajituri,ciocolata,bomboane,inghetata,sucuri(orice fel),banane,curmale,smochine,stafide,struguri, prune, pere.
2.Grasimi vegetalesadtoate cu exceptia uleiuliu),unt,smantana,frisca,lapte gras,branza de oi,cascaval,branza topita,MARGARINA,carne grasa,carne de porc,untura,slanina,jumari,mezeluri(de orice fel),ficat, creier, fudulii
3.Paineasadde orice fel)faina, paste fainoase.gris,galuste etc
4.Alimente diverse:nuci,alune,castane,fasole si mazare uscata,dovleac,alcool,condimente tari,pufuleti,seminte,floricele,chips-uri,orice aliment prajit, sosuri, tocaturi
5.Alimente permise doar in cantitate limitata:
Cartofi-fierti sau copti, in cantitati mici (de ex:1 cartof mare la 2 zile)
6:Numar d mese:3.LA ORE REGULATE!(dimineata, pranz si seara la ora 20) nimic alimentar intre mese
7.Ambientul-nu conteza unde se serveste masa, este bine sa fie schimbat fata de cel prezent.
8.Alimente permise:carne slaba de:pasare,peste,vita,vitel,oaie,miel,iepure.(rasol,gratar,coapte in folie de aluminiu)
-lapte,sana,kefir,branza dulce de vaca,telemea de vaca,oua fierte tari;
-legume si fructe (oricare in afara de cele d mai sus)
-ulei in cantitati mici (ata cet e necesat pentru o salata/ciorba)
--orez,mamaliga,paine de malai,(in cantitati foarte mici,dar zilnic),fulgi de porumb/orez
-singurele,,dulciuri' permise:fructele(exceptie cele d mai sus)
-apa,apa minerala,sifon,ceai neindulcit, coca-cola light, pepsi-cole light.
9. Exercitiu fizic:
-5 min d abdomene in fiecare seara(Adica 50 d abdomene)
ASa mi-a scris si mie doctorul.tongue

3 răspunsuri:
| ToNy_2305 a răspuns:

Iti voi da niste retete clasice care dau roade.Dar trebuie sa te ti de ele si practic sa fie un mod de viata.
http://dieta.romedic.ro/diete/_Dieta_Atkins_0676.html
http://dieta.romedic.ro/diete/Dieta_South_Beach_0678.html
http://dieta.romedic.ro/diete/Regimul_Okinawa_0732.html
Bafta la dat kg jos;)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa cum ii spune si numele, urmatorul regim de slabire este usor de tinut, asigurand organismului intreaga cantitate de vitamine si minerale necesara. Totodata, pentru ca nu impune strictete, kilogramele vor fi pierdute intr-un ritm lent, fara a exista problema reaparitiei lor.

Aceasta dieta poate fi urmata pe parcursul a 3, 4 luni pe an, fiind recomandata mai ales in perioada de dupa Sarbatori, cand fiecare dintre noi simte nevoia unei "refaceri".

ZIUA I

- mic dejun: 1 iaurt degresat si cereale integrale
- gustare: 1 kiwi
- pranz: piept de pui la gratar si salata de varza
- gustare: 1 mar
- cina: piept de pui la gratar si salata de varza

ZIUA II

- mic dejun: 1 pahar lapte degresat, 1 felie branza de vaci, o felie paine prajita
- gustare: 1 mar
- pranz: peste la gratar sau la cuptor, salata sezon
- gustare: 1 kiwi
- cina: peste la gratar sau la cuptor si salata de varza

ZIUA III

- mic dejun: 1 portocala, 1 kiwi, l ou fiert
- gustare: 1 iaurt degresat
- pranz: piept pui la gratar si salata de sezon
- gustare: 1 iaurt degresat
- cina: 1 mar, 1 kiwi, 1 ou fiert

ZIUA IV

- mic dejun: peste la cuptor, branza de vaci, 1 ou fiert
- gustare: 2 kiwi
- pranz: peste la gratar sau cuptor, salata de sezon
- gustare: 1 iaurt degresat
- cina: peste la gratar sau la cuptor, salata de sezon

ZIUA V

- mic dejun: salata de sezon, branza vaci
- gustare: 1 iaurt fructe
- pranz: supa de legume, un ou fiert
- gustare: 2 kiwi
- cina: orez fiert, salata de sezon

ZIUA VI

- mic dejun: 1 pahar lapte degresat, 1 felie branza vaci, 1 felie paine prajita
- gustare: 1 iaurt degresat sau de baut
- pranz: peste la gratar sau la cuptor, salata varza
- gustare: 1 iaurt degresat sau de baut
- cina: peste la gratar sau la cuptor, salata de sezon

ZIUA VII

- mic dejun: 2 kiwi si 2 mere
- gustare: 1 iaurt cu fructe
- pranz: piept pui la gratar sau la cuptor si salata de sezon
- gustare: 1 iaurt degresat sau de baut
- cina: orez fiert si salata de varza.

Functia principala este de a intari abdomenul si fesele in acelasi timp aducand o crestere in flexibilitate astfel aducand imbunatatiri in postura corpului.Aceste exercitii implica concentrarea si coordonarea respiratiei si miscarilor, cea ce ajuta la un echilibru intre minte si corp.
Pilates sunt excelente pentru oricine vrea sa-si tonifice abdomenul pentru ca sunt concepute sa lucreze tot corpul.Si cum am mai spus de atatea ori pe acest site, nu exista posibilitatea de a slabi doar intr-o zona a corpului, nu poti avea un abdomen frumos tonificat pana nu incepi sa lucrezi pentru a slabi pe tot corpul.
Spre deosebire de alte programe de fitness, exercitiile Pilates nu se bazeaza pe principiul "cu cat mai mult, cu atat mai bine". Se concentreaza in schimb pe repetari limitate pentru fiecare exercitiu, dar calitate a fiecarei miscari.

http://www.exercitii-abdomen.ro/exercitii-pilates-video.html

| nicol_3839 a răspuns:

Nu te lua dupa gabbytzu fiindca este bine sa mananci banane curmale, struguri(contin estrogen, pentru formarea muscilor abnominati nu patratele) prune si pere. Daca te iei dupa el corpul tau va slabi pentru ca nu ate vitamine calciu si potasiu si te vei deshidrata. mananca mai multe fructe(nu mai mult de 2 banane pe zi si nu foarte multe curmale)si fa-ti 3 mese principale
intre ele poti sa mananci doar fructe.
ultima masa nu trebuie sa treaca de ora 6 pentru ca de la 5-6 organismul incepe sa se odihneasca si digestia va fi mai lenta.
daca te pasioneza un sport poti sal practici dar ai grija sa ai mereu apa cu tine.