| anoonym a întrebat:

Cum pot scapa de cearcanele de lo ochi si se umfla...

3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Depinde din ce cauza le-ai capatat.Sunt de la somn/oboseala? Genetice? Circulatia proasta din jurul ochilor? Retentia de apa?
Si eu am cearcane tot timpul. Nu sunt de la oboseala si nu, nu am 60 de ani happy
Am fost la doctor si mi-a explicat cum sta treaba, asa ar trebui sa faci si tu. Ale mele, posibil sa fie genetice pentru ca si tata are, dar din orice cauza ar fi, se pot inlatura prin operatie happy
Incearca sa dormi, poate sunt de la oboseala. Daca, atunci cand te trezesti ai ochii umflatii, e retentia de apa/ circulatia proasta din jurul ochilor.
Incearca ceva creme/gel, eu am incercat si nu a functionat castravetele/cartoful/gheata/somnul sad
Cel mai bine e sa te duci la un control, mare scofala, nu o sa te manance happy

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Remediile naturale facute acasa sunt foarte utile pentru a scapa de cearcane.

Uite cateva remedii:
1. Castravetii sunt folositi de multa vreme pentru a improspata aspectul pielii din jurul ochilor. Dimineata taie doua felii de castravete si pune-le peste ochi. Lasa-le acolo 10-15 minute. Poti incerca acelasi lucru cu doua pliculete de ceai – eventual verde sau cu cafeina. Taninul din ceai este o substanta care reduce umflaturile din jurul ochilor si aspectul vinetiu.

2. Spala-te pe fata cu apa rece si cu un sapun delicat. Apa rece ajuta la restrictionarea fluxului de sange din jurul ochilor si reduce umflarea.
3. Foloseste creme pentru ochi. Alege-le pe cele care contin vitamina K si retinol, substante foarte eficiente in lupta impotriva cearcanelor. Si cremele pentru hemoroizi sunt foarte bune pentru tratarea cearcanelor.

4. Foloseste un anticearcan pentru a masca liniile vinetii de sub ochi.

5. Consuma mai putina sare :)
Alimentatia este si ea importanta, asa ca tine o dieta echilibrata care sa ii asigure corpului tau toti nutrientii de care are nevoie.

Uite un site si cu alte idei:

http://www.divahair.ro/frumusete/cosmetica/cum_sa_scapi_de_cearcane

| andra12x a răspuns:

Stiu ca exista creme pentru asa ceva. du-te la farmacie si intreaba.