| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot vindeca o arsura de la soare?

12 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Albus de ou batut spuma sau dai cu bioxiteracor, sau la plafar gasesti o crema pe baza de aloe numitaaloe pur gel, sau lapte acru.

daniela
| daniela a răspuns:

Spray cu bioxiteracor e bun pentru orice fel de arsura

| Princessee a răspuns:

Este un medicament FENISTIL. Este bun si pentru muscaturi de tantari etc.

| sweet moon a răspuns:

Cu iaurt

| want2bMajestic a răspuns:

Exista unguente si sprey-uri pentru arsuri...oricum...ai grija de tine... arsurile de soare duc la cancer de piele

| elsa_9749 a răspuns:

Am avut si eu o data aceasta problema si am folosit crema Nivea dupa plaja si mi-a trecut. Dar asta depinde de cat de grava este arsura. Cel mai bine du-te la farmacie si intreaba. O sa stie ce trebuie sa iei exact pentru problema ta

| valsulnorilor a răspuns:

Cumperi Iaurt nu conteaza firma si te dai cu iaurt pe toata surafata arsa si trece mai epede de cat cu Bioxiteracor.

| micuta_8485 a răspuns:

Cu iaurt.

| bobocandrei a răspuns:

Cu iaurt, il intinzi ca pe o crema pe zona arsa. Dar nu te astepta sa treaca instant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă papula (bășicuță) nu s-a spart, pui o compresă îmbibată în spirt.
Are rol de a trage căldura care a intrat în stratul profund al pielii.
Se vindecă fără cicatrice.
Pe viitor să dai cu cremă solară cu cel mai înalt factor de protecție pentru a preveni atât arsura solară cât și cancerul de piele.
Atenție la orele de expunere la soare: 9-11 și 16-18.
O piele sănătoasă fără pete.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ungete cu iaurt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu smantana este mult mai bine pentru ca este mai grasa decat iaurtul si intra in piele, in schimb iaurtul se face numai cojite...