| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa evit formarea de varice?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu purta tocuri. Apoi, mergi cat mai mult, sau alearga, asa incat sa-ti dezvolti o musculatura buna la nivelul coapselor si gambelor. Evita obezitatea, nu consuma alcool, nu fuma, incearca sa nu iei anticonceptionale. Mananca multe fructe si legume proaspete.

cristian
| cristian a răspuns:

Eviti numai daca nu stai mult in picioare.

Bula
| Bula a răspuns:

Fa zilnic un masaj forte a musculaturii intregului picior, cu ajutorul unui sucitor, rostogolit apasat pe fiecare muschi. Mai ales partea dorsala a picioarelor. Cate 5-10 minute fiecare dimineata si seara.
Metoda face minuni si te ajuta si la stadiu de inceput de varicele sau picioare obosite, dureroase.

| yadora a răspuns:

Dupa o zi obositoare de stat in picioare la munca, fa-ti un dus nu foarte fierbinte, ia-ti o lotiune pe baza de menta si rozmarin si aplica pe gambe pana la genunchi, apoi ridica-le pe o perna sau pe o patura facuta sul (la un unghi de 45 de grade )dar sa nu ai perna sub cap pentru ca trupul trebuie sa fie mai jos decat picioarele cocotate. POTI FOLOSI CHIAR SI LIOTON GEL.

| cribus a răspuns:

Nu stiu daca poti face ceva sunt ereditare...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fuma, evita expunerea la soare sau alte surse de caldura, nu lua in greutate, pastilele care contin hormoni trebuiesc luate numai cu recomandarea medicului, nu este recomandat tenisul, voleiul, bascketul si alte sporturi care exercita o presiune mare in gambe si in care centrul de greutate se stabileste in picioare.mergi pe bicicleta, fa inot si mananca sanatos(fara grasimi )