| andrushk50 a întrebat:

Cum sa-mi dispara cosurile de pe față?

Fără pastile sau alifii?

6 răspunsuri:
| Lvrkiosif a răspuns:

Daca cauti pe google gasesti cele mai bune sfaturi

| Dilaa98 a răspuns:

Eu folosesc de la Avon gelul de curatare cu 2% acid salicilic si tratament cu actiune rapida pentru cosuri.Sunt destul de bune, dar nu poti sti daca tenul tau le poate suporta sau nu.Incearca sa nu mai mananci gra si sa bei multa apa tongue

| Krosa a răspuns:

Ceva natural ardei iuti ( musca din el si ce a mai ramas pipaiel pe cos s-ar putea sa te cam usture) Spalate foarte mult pe fata. Nu iti ascunde cosurile cu fondul de ten (atunci ele se vor face mai mari)

| Peachy a răspuns:

Cu aer daca e posibil, nu? daca esti predispusa la acnee nu iti va trece niciodata cu pasta de dinti sau alte tampenii aplicate pe fata! Fara medicamentatie sau creme aprobate de medici dermatologi! Fugi la un medic dermatolog iti prescrie cateva pastilute sau creme si scapi de problema, cine stie cum te poti infecta singura cu alte tampenii si iti vor aparea mai multe de nu vei putea iesi din casa fara stratul gros de fond de ten!

| KamiixSweet18 a răspuns:

Eu am avut cosuri si mi-au trecut cu o crema ``Lapte Doina`` e clasica si iti trece imediat iti garantez dar daca nu merge mananca multe legume si fructe bea ceaiuri si incearca sa adormi pana in 12:00 seara dar cea mai buna e crema Fundita? Sau in cel mai rau caz daca nu iti trece foloseste BB crem

| beauty00 a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

5. Fulgi de ovaz

Fierbe cativa fulgi de ovaz intr-o oala cu apa, lasa terciul sa se raceasca si aplica-l pe fata la fel cum ai face si cu o masca.

Lasa masca sa actioneze in jur de 15 minute si curata fata cu apa. Roseata va disparea, iar marimea cosului va fi considerabil mai mica.

http://www.mayra.ro/......e-urgenta/