| alexcuamare123 a întrebat:

Cum sa nu iti mai transpire picioarele în pantofi?

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Cauta-ti pantofi mai aerisiti. Cred ca problema nu e ca doar transpira, ci ca incep sa miroasa urat, nu?
De transpirat e normal sa transpire, dar niste pantofi care "respira" ar ajuta. Ideal sa fie din piele (la fel si branturile), nu din textil d-asta ordinar, poliester sau alte rahaturi de tip punga.
Mai ai varianta sa te speli de fiecare data inainte sa te incalti, ca sa previi introducerea in pantof de bacterii si ciuperci culese de pe jos si lipite de ciorap sau de piciorul gol. Daca folosesti papuci, spala-i mai des, dezinfecteaza-i.
Mai sunt si spray-uri specifice care sa inlature (de fapt, sa inlocuiasca) mirosul cu unul mai pregnant si nu asa deranjant.
Mai sunt tot felul de creme pentru ciupercile picioarelor, am mai auzit si de retete cu bicarbonat.

2 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Ce pantofi porti, poate ar fi de folos sa mai inveti despre "incaltamintea permisa" (consider ca te plangi de pantofii folositi la "serviciu"), sa folosesti alte tipuri si altfel de materiale.

| pandrei6382 a răspuns:

Nu cred ca exista vreo modalitate speciala. Este posibil sa iti transpire picioarele de la: -pubertate, -adidasi, -ciorapi sau obezitate. Depinde si de varsta la care te afli.