| razadeluna a întrebat:

Cum sa o conving pe mama sa imi cumpere blugi? n-am avut niciodata asa ceva (am 13 ani) si as vrea sa port si eu, da mamei nu-i plac si chiar nu vrea sa auda de asa ceva iarcand imi mai cumpara pantaloni numai de material si la dunga, dar la aia nu pot sa port pantofi sport :-(

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Explica-i ca egoismul (isi pune propriile dorinte, care nu sunt mereu cele mai bune, in fata alor tale) si convingerile ei nu trebuie sa stea in calea fericirii, integrarei tale in societate (banuiesc ca inca un motiv pentru care iti doresti o vestimentatie mai adecvata varstei tale este faptul ca nu vrei sa fii luat la misto de colegi), dorintelor tale... Fa-o sa inteleaga ca nu vrei ca ea chiar tot timpul sa gandeasca si sa ia deciziile in locul tau, iar un articol vestimentar atat de nevinovat ca o pereche de blugi chiar n-ar trebui sa stea la baza conflictelor intre o mama si un copil. Cat timp nu este vorba de droguri, tatuaje, vopsirea parului in verde laughing, etc. ai dreptul sa hotarasti si singur chiar daca ai o varsta de numai 13 ani. Si as mai adauga ca daca iti va interzice chiar tot ce-ti place, la un moment dat va ajunge sa te piarda, in concluzie - dandu-ti un pic mai multa libertate si ea va fi in castig. O pereche de blugi n-a omorat pe nimeni, n-a facut pe nimeni sa se drogheze sau ce isi mai imagineaza ea, in concluzie - n-a facut rau nimanui, asa ca ai toate argumentele logice de partea ta si daca i le prezinti si mamei tale, nu vad de ce ar mai insista cu ideile sale eronate despre moda si tineretul din ziua de azi. Ai si tu dreptul la o parere si ca urmare, la o decizie.
Bafta!winking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Poti sa ii explici ca sunt mai comozi, nu trebuie sa te chinui la calcat, se pot purta cu cu adidasi, tenisi, opincute. Ii spui ca vrei blugi clasici, drepti nu stramti, cu talie inalta nu cu buricul gol ca nu iti plac, ca vrei tricouri mai lungi sa iti acopere fundul.Si daca o convingi e ok, pe parcurs mai vezi tu.Succes!

| ConstiintaTa a răspuns:

Pai eu am vreo 9-10 perechi de jeans si inca mai vreau...Sunt comozi, se asaza bine pe oricine, sunt la moda si sunt si,, eleganti"adic merg cu o gramada de haine.Incearca sa o convingi pe mama ta. dfe exemplu cand mergeti la cumparaturi nu ii arata blugi cu talie foart joasa, stramt pe picior ca n-ai sa o convingi.Incearca sa-i arati ceva simplu, cu talie un pic mai inalta si poate chiar mai largi iar cu timpul o sa-ti cumperi ce blugi vrei[1cel mult 2 ani]. Team pooopat.auzi du-te la intrebarile mele si vezi ca am ceva cu par ondulat. daca ai vrteo idee, orice, raspunde te rog.ms.

| lays a răspuns:

Fiecare se imbraca dupa gustul lui. iar prin haine transmiti fara sa vrei mesaje despre cum esti tu ca persoana.ar trebui sa te lase sa-ti formezi propriul tau stil. e cam ciudat ce-i drept. ea poarta blugi? ai putea sa o santajezi cu astabig grin! e foarte important sa fii ca felete de varsta ta.nu sa arati ca un director de banca, cu pantaloni la dunga! baftahappy!

| Lorelai a răspuns:

Ar trebui sa te lase pe tine sa iti alegi hainele cu care sa te imbraci. Esti destul de mare, nu ai 5 ani. Vorbeste cu mama ta despre acest lucru, spune-i ca iti doresti blugi si ca de acum vrei ca tu sa alegi cu ce te imbraci. Asa e normal la varsta ta. Iar daca mama ta nu intelege deloc, imi pare rau pentru tine, inseamna ca ai o mama cu probleme serioasebig grin

| alonet a răspuns:

Pai pana sa mai cresti mare si sa iti faci bani in asa fel incat sa iti ii blugi mai este pana atunci sa nu uiti ca ea te iubeste chiar daca nu stie sa o exprime sau sa te inteleaga, uneori parinti frustrati sunt egoisti si vor sa de implineasca prin copii lor, rabdare iti sugerez. ca idee ia-ti alocatia sau bani de cheltuiala si da o raita prin second hand-uri si precis gasesti tu ceva

| alonet a răspuns:

Pai pana sa mai cresti mare si sa iti faci bani in asa fel incat sa iti ii blugi mai este pana atunci sa nu uiti ca ea te iubeste chiar daca nu stie sa o exprime sau sa te inteleaga, uneori parinti frustrati sunt egoisti si vor sa de implineasca prin copii lor, rabdare iti sugerez. ca idee ia-ti alocatia sau bani de cheltuiala si da o raita prin second hand-uri si precis gasesti tu ceva

| Nimic special a răspuns:

Poti economisi tu bani si sa-ti cumperi. Dar la 13 ani mai decide mama ta cu ce sa te imbraci? Explica-i ca esti mare si vrei sa te imbarci altfel decat cerintele impuse de mama ta. Succes!:*

| Adelinesmile a răspuns:

Doamne fereste! Eu cred ca am vreo 17 perechi de blugi laughing Nu port altceva in afara de jeansi. 1.nu inteleg de ce mamei tale nu ii plac blugii. 2. nu inteleg cum ai putut trai 13 ani fara blugi si 3. nu inteleg de ce nu incerci si cu tatal tau...Bine.acum sa vedem cum sa faci. sa stii ca pentru inceput ai putea sa-i arati mamei tale niste jeansi mai simpli.cu talia nu prea joasa si eventual usor evazati. sunt si jeansi colorati sau negri chiar. deci incearca sa o obisnuiesti cu modele mai simple si cu timpul ajungi sa porti ce vrei. si spune-i cat de mult apreciezi faptul ca are grija de tine, dar ai vrea sa fii si tu mai asemanatoare cu fetele de varsta ta si ca o iubesti.ma rog...mai baga si tu niste vrajeala pe acolo laughing

Răspuns utilizator avertizat
| mymy a răspuns:

Lil' beast are dreptate laughing si eu cred ca am vreo 10 perechi si si eu am 13 ani de cand ma stiu port blugi laughing mult noroc! la convins dar cred ca mama ta este putin (mai mult) sarita de pe fix laughing laughing laughing

| Fredie a răspuns:

Buna. Imi pare rau pentru tine. Incearca sa vorbesti cu ea sau daca nu ai nici un rezultat astfel, poate vei reusi sa o convingi daca va vedea cateva amice de ale tale, purtand blugi in genul celor doriti de tine. Bye.

| Alice_2134 a răspuns:

Explica-i ca ai totusi 13 ani si toate fetele tale din clasa au...sau convingeo sa-ti cumpere colanti care seamana cu blugii... http://www.okazii.ro/catalog/41202473/COLANTI-TIP-JEANS-BLUGI-NEGRI.html

| HoopaScz a răspuns:

Lol ciudat pai eu cand am vrut sa o port o geaca misto care ei nu i placea i-am zis ca rad fetele de scoala de mine si zic ca ma imbrac uratlaughinglaughinglaughinglaughinglaughingpoti incerca sau convingeo ca iti sta bine, ca st,. lejeri si asa mai departe reusesti tu succes papa

Doamne ce mama ai... eu de cand ma stiu port blugi big grin incearca sa vb cu e si poate te lasa kiss

| MoNsTeR a răspuns:

Pf.naspa problema...pai zii ca asa se poarta si nu conteaza daki plac sau nu ca oricum U ii porti NU EA... app de ce-ai zis u cu pantofii sport. zi ca stilul tau e mai sport nu atat de elegant si chiar nu te simti u in acele haine.
PS:cred ca e si vina ta ca nu te lasa.adica parerea mea e ca de cand esti mik ascultai nonstop de mama ta adica mama zicea ceva u:da mama da mama!(NU ma intelege gresit nu zic sa nu asculti de ei dar totusi trebuie sa-ti spui si u parerile si apoi kdeti la o solutie de mijloc). si acum cand ai inceput sa ai si u pareri ea normal ca nu accepta pentru ca asa e obisnuita. incearca sati dezvolti personalitatea si sai spui HOTARATA ceea ce tziam spus.nu sa te emotionezi sa-i "shoptesti" aceste lucruri si daca mama ta zice NU cu o voce autoritara u sa te duci in camera si sa plangi.INSITA si nu fi emotiva cand ii spui BAFTA!

| dididiana a răspuns:

Ochii de catelus, ti se par cunoscuti? daca nu poti reusi cu asta inseamna ca e grav deci incearca sa vorbesti cu ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca mama ta e foarte incapatanata in aceasta privinta si cred ca are acesta reactie pentru ca are o impresie gresita despre blugi mai ales ca majoritatea au o talie foarte joasa si este suficient sa te apleci putin si sansele de a se vedea dosul e foarte mare iar in acelasi timp multe modele de blugi sunt foarte stramte. Insa exista modele cu talia ceva mai inalta si cu o croiala mai dreapta si sincer cred ca atunci cand mai aduci in discutie dorinta ta spune-i mamei tale clar motivele pentru care vrei blugi. In primul rand nu-i spune ca vrei blugi pentru ca toate fetele au ci pentru ca uneori simti nevoia sa te imbraci mai sport si mai lejer fara insa a apela la trainig pentru ca traingul este facut pentru a fi purtat la ora de sport nu pe strada. In al doilea rand sunt rezistenti la purtat si la spalat si pot fi si eleganti si sport in functie de cum ii asortezi si nu in ultimul rand, se murdaresc destul de greu. Trebuie sa ii mai spui ca acum este varsta la care se poarta si se potrivesc blugii nu la 50 de ani! Cel mai important este sa o asiguri de faptul ca nu vrei blugi foarte stramti (pentru ca oricum nu sunt potriviti pentru o domnisoara de 13 ani) si nici nu vor fi cu talie joasa. Sa stii ca foarte multe fete care au blugi cu talie joasa racesc foarte usor la ovare si acest lucru duce in scurt timp la grave probleme de sanatate. Oricum vestea buna este ca blugii cu talie joasa nici macar nu se mai gasesc in tendintele modei iar blugii mai larguti sunt mult mult mai cool si dau un aer indraznet! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia-ti o pereche din alocatie fara sa stie si ii arati cat de bine poti sa arati in ei =]

| ToxiKat a răspuns:

Asta e o problema. ti-a dat macar vreun motiv pentru care nu ii plac blugii? Incearca sa o convingi ca blugii iti stau bine.blugii stau bine pe oricine daca stii sa alegi modelul potrivit si sunt si foarte comozi.nu stiu. e cam complicat sa ii schimbi mentalitatea, oricum, succes!

| pepsi a răspuns:

Pai sa stii ca si eu am tot 13 ani si de cand ma stiu port numai blugilaughingzii la maica`ta rad fetele de tine cum te imbraci si zii sa se uit si la alte fete de varsta ta care poarta blugi mai decenti...eu la varsta asta deja imi aleg singura hainelebig grin

| pepsi a răspuns:

Pai sa stii ca eu am tot 13 ani si de cand ma stiu port blugilaughingincearca sa-i explici la maica`ta ca rad fetele de tine cum te imbraci si arata`i niste fete care au niste blugi mai decenti si totusi ai 13 ani si poti sa-ti alegi hainele si singurabig grin...eu imi cumpar deja haine fara nici un parintebig grin