| JackieSue a întrebat:

Cum scap de cearcane? Merci.

9 răspunsuri:
| dulc3'maria a răspuns:

XComprese cu infuzie de musetel"pliculete",se pune doua pliculete la 200 ml apa clocotita,se acopera vasul,se lasa 15 minute,apoi se inmoaie cateva comprese sterile si se aplica pe zonele afectate"foarte bune pentru cearcane"testate de minehee heelove struck

| MissD a răspuns:

Rondele de castraveti de la frigider pe ochi, sau cuburi de gheata bagate in batista sau comprese cu ceai de albastrele

| antonia09 a răspuns:

Pe langa folosirea unei creme de eliminare a cearcanelor trebuie sa consulti un medic pentru a vedea daca nu cumva ai o carenta de vitamine in corp, sau prezenta unui virus.
Uneori daca dormi prea mult pungile pot aparea la fel de bine ca si atunci cand dormi mai putin.
Multa sanatate si succes.

| foxi a răspuns:

Viata ordonata, fara nopti pierdute, fara tutun, alcool! La varsta ta nu ar trebui sa vorbim de cearcane!

| unu a răspuns:

Dormi mai mult.

| Aurelia a răspuns:

Hidratarea este prima regula pentru tratarea cearcanelor si pungilor care apar ca o problema de drenaj. Trei litri de lichide, zilnic, sunt obligatorii pentru un bun drenaj.

Daca cearcanele si pungile persista, se recomanda o medicatie de sustinere a microcirculatiei, cu drenante si medicamente care favorizeaza microcirculatia, cu vitamine si cu antioxidanti (in cazul cearcanelor).

Cercul vanat din jurul ochilor se poate estompa printr-un tratament dermato-cosmetic, care consta intr-o microabraziune, o metoda moderna de peeling cu substante care albesc pielea. Cosmetica ne ofera si o metoda de a atenua cearcanele, fara sa le vindece: injectarea de acid hyaluronic, substanta care se absoarbe in piele dupa aproximativ 9 luni.

Pentru pungile vechi si bine conturate se poate face un tratament de drenaj, injectabil. El contine un lipolitic ce topeste depozitul adipos, enzime care desfac mai usor grasimea, vitamine pentru refacerea elasticitatii pielii in surplus si un drenant pentru evacuarea lichidelor. Pungile pot fi indepartate si prin blefaroplastie, o interventie chirurgicala care se face insa numai persoanelor cu varsta peste 35 de ani.

| mdeea a răspuns:

Din pacate noptile prin cluburi mi-au produs si mie niste cearcane cam urate si ochi umflati.singura solutie care la mine a functionat au fost compresile cu ceai de musetel tinute cam 20 de minute la rece.succes

| bnegative a răspuns:

Dormi mai mult si te lasi de bauturatongue