| zAnemică a întrebat:

Cum scap de coșuri și de puncte negre?
Nu mă trimiteți să'mi iau creme sau tot felul' de panarame de pe la Avon, Oriflame că nu vreau.
Mă interesează cum să îmbunătățesc aspectul feței prin metode naturiste, sigure și ușoare.

Mulțumesc pentru atenție.

6 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

Nici eu nu-ţi recomand Avon şi Oriflame.
Ai nevoie de: un săpun antibacterian - recomand Borax -farmacie, 6-7 lei. Pute, dar îşi face efectul. Oricum mirosul ţine puţin.
Şi... bucătăria.
Te speli frumos cu săpunul ăla dimineaţa şi seara, apoi îţi faci o mască: puţin ulei de măsline + zeamă de lămâie/miere + zeamă de lămâie...chestii de genul. Tot ce ai.
Lumea zice să-ţi faci masca o dată pe săptămână că draci, laci. Eh, în fiecare zi câte una diferită. Gen, luni - miere şi ulei de măsline, marţi - zeamă de lămâie + bla bla. Şi ţine-o cam o oră. Apoi îţi aplici tu nu ştiu ce creme mai ai pe acasă. De faţă să fie.
Într-o săptămână scapi de probleme, trust me.
Acum, unde mi-e punga cu seminţe?

| BiuL a răspuns:

Daca s-ar imbunatati aspectul fetei prin metode sigure si usoare, toata lumea ar avea tenul perfect.
Din experienta proprie iti spun ca cel mai bine, sigur si eficient sa mergi la dermatolog.
In rest, demachiere (daca esti fata) curatare cu produs special destinat fetei (baiat) in fiecare seara, hidratare in fiecare zi, nu-ti pune mainile pe fata, dezinfecteaza periodic mobilul, nu iti pizgali cosurile si bubitele. Punctele negre se scot dupa o baie de aburi acasa sau la cosmetica, cosurile... cand e rosu si doar a aparut, pune spirt de mai multe ori pe zi.

| Kindly a răspuns:

Incearca tratamente cu aburi. In ce consta acestea? Pui un vas cu apa la fiert, care sa contina cateva pliculete de ceai de musetel (musetelul este recunoscut pentru proprietatile sale miraculoase) dupa care, atunci cand incep sa apara aburii, tine fata la cativa centimetrii de vas, totodata acopera-te cu un prosop, astfel incat sa se creeze un fel de condens la tine pe fata. Tine asa pret de cateva minute (2-5 min) dupa care scoate cosurile mai proeminente, apoi palpeaza cu un disc demachiant, imbibat inainte in alcool sanitar (spirt), pe fata. La final sterge-te cu un prosop uscat pe toata suprafata fetei si relaxeaza-te dupa aceea, in pat, la un film bun.

| Ariana268 a răspuns:

Ca sa scapi de cosuri poti sa incepi sa mananci legume, fructe, salate in special mancaruri fara grasimi multe. Si dimineata si in timpul zilei spalate cu un sapun (dove) pe fata ca sa ai tenul tot timpul curat.

| zAnemică explică (pentru Ariana268):

Ia o hârtiuță, scrie pe ea xerox și lipeșteți'o pe frunte.

| Alexjoh a răspuns:

Ca sa scapi de cosuri poti sa incepi sa mananci legume, fructe, salate in special mancaruri fara grasimi multe. Si dimineata si in timpul zilei spalate cu un sapun (dove) pe fata ca sa ai tenul tot timpul curat.