| pynnk a întrebat:

Cum scap de cosurile mici si negre de pe barbie si nas?crying fundalove struck

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

La farmacie exista sapun cu sulf nu miroase bine dar dupa o saptamana o sa-mi multumesti.

PS Dimineata si seara! cu apa calduta

| thewomaninwhite a răspuns:

Pai ori fierbi in clocot o oala cu apa pana da in clocot iar dupa stai cu fata deasupra oalei si cu un prosop apoi le storci ori poti face cateva sedinte de extragere a punctelor negre (costa in jur de 200 ron insa scapi definitiv de ele) ori ai putea incerca un gel dezincrustant impotriva punctelor negre

| Yasemyn a răspuns:

Hey.
Toata lumea isi doreste o piele frumoasa. Toata lumea merita o piele frumoasa.

In primul rand, pentru tratarea oricarei probleme, trebuie sa o poti defini si sa ii cunosti cauzele. In al doilea rand, trebuie sa folosesti produsele potrivite si sa nu fii prea dura cu tenul tau.

Punctele negre sunt cauzate de excesul de sebum, care, impreuna cu o alta substanta secretata de piele, keratina, se acumuleaza in pori. Capatul negru se datoreaza oxidarii acestor secretii si nu trebuie confundat cu murdaria care ni se aseaza pe fata zilnic (aerul pe care il respiram nu mai este chiar curat, insa nu se va vedea niciodata asa pe fata).

Porii trebuie eliberati frecvent, ca pielea noastra sa poata respira. Asadar, cum facem acest lucru?

Primul pas – cel mai important

Intotdeauna primul pas este cel mai important, nu-i asa?
Orice tratament facial incepe cu acelasi lucru: curatarea fetei.
Ca femei, trebuie sa ne curatam tenul dimineata, inainte de a aplica make-up-ul, si seara, inainte de culcare.
Dupa curatarea zilnica, este binevenita tratarea cu lotiune tonica, aceasta finalizand demachierea, tonifiind si hidratand tenul
Asigura-te ca ti-ai curatat bine tenul si ca este uscat (cand te stergi, ai grija sa nu freci prea tare) si treci la urmatorul capitol.

Prevenire si tratare

Metoda traditionala impotriva punctelor negre este baia cu aburi (apa fierbinte sau chiar infuzie de musetel) si frecarea zonelor cu puncte negre cu degetul aratator, infasurat in tifon.

Totusi, specialistii nu recomanda aceasta metoda, deoarece este o metoda destul de agresiva de curatare a tenului. Si daca mai luam in calcul si excesul de zel al unora dintre noi...

Plasturii speciali pentru puncte negre sunt si ei destul de eficienti, dar abia dupa cateva utilizari. Primele 2, 3 folosiri au efecte superficiale, temporare.
De obicei, este mai bine sa previi decat sa tratezi, motiv pentru care iti voi recomanda cateva masti pe le poti prepara cu usurinta acasa. De altfel, o curatare corespunzatoare si o exfoliere saptamanala, ar trebui sa nu mai ai probleme cu tenul.

Masca 1

Ai nevoie de: doua lingurite de otet si jumatate de ceasca de malai. Dupa ce amesteci bine, aplici aceasta compozitie pe fata si o lasi sa actioneze timp de 15 minute. Clatesti bine cu apa calduta, masand in continuare. Malaiul este unul dintre cele mai recomandate ingrediente pentru crearea mastilor exfoliante.

Masca 2

Ai nevoie de: 4 lingurite de coaja de portocala (taiata marunt sau data pe razatoare) si 4 linguri de iaurt. Acestea se amesteca intr-un bol pana obtii o compozitie omogena. O aplici pe fata curatata si masezi cateva minute. Clatesti cu apa calduta. Tenul tau va arata mai curat si revitalizat.

Masca 3

Ai nevoie de: doua lingurite de miere si doua lingurite de scortisoara. Ingredientele se amesteca pana cand se formeaza o pasta omogena pe care o vei aplica doar pe zonele cu puncte negre. O lasi sa actioneze aproximativ un sfert de ora, dupa care clatesti cu apa calduta.

Masca 4

Ai nevoie de: 1 pahar cu lapte caldut si o lingurita de zeama de lamaie. Se aplica pe fata curata si se maseaza (dupa ce ti-ai curatat bine mainile si unghiile) usor aproximativ un minut. Dupa 10 minute, te clatesti pe fata cu apa calduta, asa cum te-ai obisnuit deja.

Bafta:*

| ana233 a răspuns:

Buna! Pai sunt niste plasturi de la Nivea (cred ca mai sunt si alte firme) care ii aplici in zonele cu punctele negre si dupa dragi si gata. Sau daca nu gasesti poti sa-ti prepari singura:http://www.youtube.com/watch?v=-bjOB4zS0uE

Răspuns utilizator avertizat
| marian1199 a răspuns:

Exista la farmacie plasturi pentru ele.