Cum scăpăm de mătreaţă?

De câte ori ai vrut să-ţi îmbraci rochia neagră care-ţi vine atât de bine sau tricoul negru perfect pentru ieşit în oraş, dar ai observat că, pe umeri, negrul a devenit mai degrabă alb din cauza mătreţii? Dacă te-ai confruntat cu această situaţie măcar o dată, trebuie să ştii că nu ești singura persoană cu astfel de probleme, deoarece studiile arată că mătreaţa este cea mai frecventă afecţiune a scalpului. Mai mult decât atât, peste 50% din populaţia planetei se confruntă cu neplăcerile cauzate de aceasta.

Vestea bună este că poţi scăpa de mătreaţă! Trebuie doar să ai în vedere câteva sfaturi practice.

În primul rând, trebuie să îţi speli regulat părul, folosind un şampon anti-mătreaţă. Noi îţi recomandăm şamponul anti-mătreaţă din noua gamă Farmec Natural, deoarece conţine trei ingrediente naturale – gălbenele, cimbrişor şi busuioc – care acţioneză împreună pentru a elimina şi preveni reapariţia mătreţii. Şi nu uita, de asemenea, să îţi masezi uşor scalpul în timp ce îţi speli părul, pentru că astfel vei avea o circulaţie mai bună şi vei îndepărta celulele moarte de la suprafaţa pielii.

În funcţie de tipul de păr, un alt lucru care te va ajuta să scapi mai repede de mătreaţă este folosirea uleiului de ricin sau a picăturilor de zeamă de lămâie. Dacă ai pielea capului foarte uscată, înainte să te şamponezi, masează-ţi pielea capului cu ulei de măsline sau cu ulei de ricin şi lasă-l să acţioneze 30 de minute. Pentru părul gras este suficientă diluarea câtorva picături de zeamă de lămâie sau oţet de mere în apa pe care o foloseşti pentru a-ţi clăti părul după ce-l speli cu şampon.

O coafură interesantă te poate ajuta să ieşi în evidenţă, dar foloseşte cu atenţie produsele de styling în perioada în care încerci să scapi de mătreaţă. În unele cazuri, spuma sau gelul fixativ pot irita scalpul şi pot stimula producerea de sebum şi mătreaţă. Foarte important este să ai grijă să păstrezi curate şi peria sau pieptenele pe care le foloseşti zilnic!

Astfel, cu puţină răbdare şi perseverenţă, vei avea în cel mai scurt timp un păr sănătos şi fără mătreaţă, care îţi va completa fermecător ţinutele alese cu grijă pentru ieşirile în oraş.

Farmec.ro

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O sa-l incerc cu siguranta in viitorul apropiat, deocamdata ma consolez cu pantene 2 in 1 antimatreata

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

O sa il incerc

| thewomaninwhite a răspuns:

Pare intersant

| DaftPunk a răspuns:

Wash&Go 4 LIFE!

| Deliα a răspuns:

Si eu am matreata.sad

Răspuns utilizator avertizat
| luisanamy a răspuns:

Eu folosesc niste tratamente naturinte si ma ajuta. Ce e facut acasa este cel mai bun. Parerea mea.

| Simona8807 a răspuns:

Foarte util,eu pana acum nu am avut probleme semnificative cu matreata sau parul gras,dar in ultimul timp se cam ingrasa parul, a doua zi dupa spalare il simt deja murdar, adica mi se pare ca miroase a murdar. Il spal bine o data cu sampon pentru par gras, il clatesc si il spal iar cu acelasi sampon si iar clatesc. Cateodata aplic balsam dar doar de la jumatate in jos, nu si pe radacini. De ce mi se intampla asta? sad

| MegaProXtreMm a răspuns:

Folosestie un sampon adecvat

| T??? a răspuns:

Cum sa facem ca parul sa fie drept dupa spalarea capului?

| Dydy2495 a răspuns:

Si eu am probleme cu matreata si mi se ingrasa ff repede parul, nu stiu ce sampon sa m-ai folosesc.sad

| Danluc a răspuns:

Buna cu un sapun de rufe.

| MiHaItZa1998 a răspuns:

Nu scapamhappy