| EuD a întrebat:

Cum se foloseste Zineryt? Duca ce te dai cu el trebuie sa speli fata? Trebuie neaparat prescris de medicul dermatolog?

12 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

N-am nimic împotrivă dacă ţi-l recomandă dermatologul, dar eu, personal, nu te sfătuiesc să-l foloseşti. După ce încetezi tratamentul, coşurile îţi apar din nou. + că usucă pielea. Se lasă să acţioneze cel puţin 3-4 ore.
Eu ţi-aş sugera Cutaden sau cremă de gălbenele. Aplici una din cremele astea în fiecare seară şi dimineaţa speli. Rezultate în maxim 2 săptămâni.

| EuD explică (pentru AikkoxD):

Eu zi l-am luat si nu as vrea sa renunt happy

| AikkoxD a răspuns (pentru EuD):

În cazul ăsta, trebuie să-l foloseşti. Da, miroase urât. Dacă înveţi dimineaţa, te dai cu el după ce vii de la şcoală şi seara. Dacă înveţi după-amiază, ai timp să te dai dimineaţa.
Foloseşte neapărat cremă hidratantă, că îţi usucă pielea.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu l-am folosit acum vreo 4 ani fara sfatul medicului, l-am luat pur si simplu si a fost singurul lucru care m-a scapat de acnee.Trebuie sa respecti in totalitate indicatiile de pe cutie(sa te speli de 3 ori pe fata cu sapun sau ce scrie acolo ca nu mai tin minte) si dupa ce iti dai cu el il lasi asa pe fata pentru ca intra in piele si se usuca pana la urmatoarea aplicare.Regula e sa-ti speli bine tenul inainte de aplicare.
Si sa nu-ti storci niciodata cosurile, altfel se duce tot tratamentul pe apa sambetei.
Eu dupa vreo 3 luni am terminat cu el, dar si cu cosurile, rezultatele sunt uimitoare dar trebuie sa ai rabdare pentru ca nu te scapa de cosuri asa peste noapte.

| AlissonPadalecki a răspuns:

Te duci la doctorul de familie care iti prescrie o reteta ca sa-l iei gratis de la farmacie.
O sa iti dea 2 tuburi: unul cu un praf si celalalt lichid pe care le amesteci.
Te dai cu el in fiecare dimineata/seara, nu inainte sa te speli pe fata!
Daca vrei sa treaca mai repede poti sa-ti stroci tu cosurile (daca rezisti)... happy
In orice caz, daca te dai cu el 1 luna si-ti trec cosurile sa nu te bazezi pe asta. Te dai incontinuu cu el daca nu ele reapar...
Si apropo..pentru binele pielii la o ora dupa ce te dai cu el, spala-te si da cu o crema buna.

| EuD explică (pentru AlissonPadalecki):

L-am luat deja fara a merge la doctorhappy Dar cum incepe scoala trebuie sa ma trezesc cu o ora inainte sau?!

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru EuD):

N-are importanta. Da-te cu el pana sa pleci la scoala, stai cu el 2 ore sa zicem apoi te stergi cu un servetel umed. Nu se observa, decat ca nu mai luceste pielea sa zic asa. Oricum, daca nu esti genul care sa se dea zi de zi cu fond de ten n-are nimic. :*

| ade291 a răspuns:

Hey, eu l-am luat fara sa imi spuna medicul, si m-a ajutat destul de mult. Eu ma dau cu el, stau vreo 2 ore, apoi ma spal.

| EuD explică (pentru ade291):

Dar am inteles ca miroase urat sad Si dimineata ma duc la scoala si trebuie sa ma trezesc cu 2 ore inainte?!

| ade291 a răspuns (pentru EuD):

La inceput si mie mi se parea ca miroase urat, dar m-am obisnuit. Nu trebuie sa stai neaparat 2 ore, dimineata poti sta mai putin (cat ai timp) si seara poti sta mai multe ore, eu asa fac in timpul scolii.

| LoCcO a răspuns:

Normal trebuie prescris dar cred ca il poti lua si asa de la farmacie.
Nu trebuie sa te speli dupa.