| Daughter a întrebat:

Cum se numeste acel dizolvant care ia de pe piele vopseaua nedorita atunci cand ne vopsim?
Ca sa fiu mai precisa dau un exemplu:
X si-a vopsit parul, insa fara sa vrea si-a murdarit putin fruntea cu vopseaua. Pentru a nu ramane vreo pata a aplicat acea solutie.
Multumesc.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acetona

| Daughter explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am spus vopsit parul, nu unghiile.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Daughter):

Vopseaua de păr se ia cu acetonă, la fel ca si oja, incearca mai întîi si după aceea vorbeste.

| Daughter explică (pentru CristiDinBucuresti):

As dori ceva profesional care sa nu arda pielea, este clar ca acetona nu e buna in contact cu pielea fetei care este sensibila. Ma rog.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Daughter):

Poti incerca uleiul de masline, este delicat cu pielea, nu arde, hidrateaza pielea si scoate si petele de vopsea, pui putin ulei de măsline pe o bucățică de vată si stergi zona unde ai pătat o cu vopsea.

| octav005 a răspuns:

Diluant

| Valentinaldoilea a răspuns:

Daca e vorba doar de vopsea de par, ar fi trebuit sa se spele imediat simplu cu apa si sapun (sau ce foloseste). Poate da si cu putina apa oxigenata daca a trecut timpul. Oricum, acea vopsea nu prea intra in piele.

| Lola203 a răspuns:

Colega mea foloseste scrum de tigara. Stiu ca suna aiurea, dar ea pune putina crema si putin scrum pe un disk demachiant si se sterge cu el. Chiar functioneaza!

| anaM2000 a răspuns:

Buna! Tocmai ieri m-am vopsit si eu, am avut aceeasi problema, ca de obicei. Eu am inlaturat vopseaua de pe frunte cu servetele umede cu alcool, sau mai exista servetele speciale pentru asa ceva, dar mi se pare ca doar vopseaua Loncolor le are incluse. Sper ca te-am ajuatat. Daca mai alta intrebare te rog sa mi-o adresezi! O zi buna!