| wolder a întrebat:

Daca aveti tenul cu acnee cu ce sapun/gel il spalati?

7 răspunsuri:
| iulia7373 a răspuns:

Nu conteaza sapunul dar incearca sa-l speli cu cremele alea cu care te clatesti dupa si care curata si punctele negre.

| MeridaOcean a răspuns:

Sapun cu sulf, da rezultate, usuca cosurile.Il gasesti si in farmacii cu doar 5-6 lei : ex :http://www.google.ro/......tp?/imgres

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu am ales intotdeauna un sapun bun..gen Dove, Nivea, Protex..nu mi-am dat niciodata cu produse unknown pe fata, nici macar cu cele care le tot fac reclama pe la tlevizor fara sa ma duc intai la un medic de specialitate. Acneea nu e chiar asa de luat la misto. poti ramane cu semne toata viata daca nu ai grija cum trebuie.

| Senyorul a răspuns:

Supun/ gel cu sulf este 6 lei in farmacii

| BANN3R a răspuns:

Taie o lamaie felii si date cu ele pe fata, o sa te usture putin, dar o sa aiba rezultate.

| laura23 a răspuns:

Cand ai tenul acneic nu este bine sa folosesti sapun.Am incercat si eu acest tip de sapun insa nu a dat rezultate.
Tenul acneic e ceva mai pretentios si necesita un anumit ritual de curatare.

Dimineata : te speli cu un gel de curatare pentru ten acneic :
Eu iti recomand gelul de la Gerocossen, este fabricat in Romania si nici nu este foarte scump, este acesta :
http://i.clubafaceri.ro/......99_big.jpg

apoi aplici pe fata xo crema hidratanta, nu neaparat pentru acnee. Poti folosi o crema matifianta, dupa care poti aplca fond de ten sau pudra ( in caz de folosesti )
Seara :
Mai intai te speli pe maini.
Pui in maini lapte demachiant ( nu conteaza firma, eu folosesc unul destul de ieftin de la lotus cosmetics, dar poti incerca si unul de la Bioten cu miere de albine pe care am de gand sa-l cumpar si eu.Il aplii pe fata si apoi clatesti. Apoi mai faci odata acelasi lucru ( asta te ajuta la indepartarea machiajului si a impuritatilor )
apoi te speli din nou cu gelul de la Gerocossen.
Apoi iti tamponezi fata cu lotiunea tonica tot de la gerocossen este aceasta :
http://4.bp.blogspot.com/......y+kleo.jpg
apoi dupa ce lotiunea a intrat in piele aplici crema antiacneica to de la gerocossen :
http://www.daciccool.ro/......0Skin.JPG.

O data pe saptamana este bine sa iti faci o masca :
(mi-a fost recomandata de medicul dermatolog pentru acnee )
Amesteci intr-un recipient :
3 lingurite de miere de albine
cateva bucatele de drojdie (cat o nuca )
3 picaturi de ulei de masline
Putina zeama de lamaie
si cateva picaturi de lapte.
Pe fata curata aplici aceasta masca si stai cu ea 15 minute dupa care te speli.
Sper ca te-am ajutat;*

| NicoClaudita a răspuns:

Eu cu dove si nivea...