| Emily990 a întrebat:

Daca imi decolorez varfurile,iar apoi le vopsesc, de degradeaza parul? ce masti pot folosi pentru repararea lui?

Răspuns Câştigător
| printesa16 a răspuns:

Da se degradeaza foarte tare dar daca il ingrijesti isi va reveni. Cele mai bune sunt mastile cu ulei de ricin pe care ti le faci singura. Uleiul de ricin este o solutie populara si ieftina pentru tratarea parului si a problemelor sale, inclusiv pentru varfuri despicate, fire subtiri si deteriorate sau predispuse ruperii. Poti folosi, cel putin o data pe saptamana, pentru oricare dintre aceste probleme, o masca pentru par cu ulei de ricin. In plus, acesta iti intareste parul si il face mai stralucitor, iti hidrateaza scalpul, stimuleaza cresterea parului si ajuta la eliminarea matretii. Uleiul de ricin poate fi folosit simplu in tratarea problemelor parului, fara niciun alt amestec. Aplici ulei de ricin pe scalp si pe varfurile parului, masezi usor, apoi acoperi cu o folie de plastic. Il lasi toata noaptea sa-si faca efectul, dupa care, dimineata, iti speli parul. Pentru ca uleiul de ricin sa poate fi eliminat mai usor din par, poti sa-l amesteci cu un alt ulei, cel de migdale, de exemplu.

1 răspuns:
| dianainsta01 a răspuns:

Pai daca il decolorezi este normal sa se arda si varfurile tale sa devina aspre. nu cred ca se mai repara asa de usor, folosind masti si balsamuri reparatoare nu se repara doar le netezeste fiind mai moale la atingere.